Cmentarz przykościelny przy ul. Nauczycielskiej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz przykościelny w Śmierdnicy
Cmentarz przykościelny w Śmierdnicy
widok na teren pocmentarny, w tle ruiny kościoła
Osiedle Śmierdnica
Adres ul. Nauczycielska
Powierzchnia 0,29 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIV w.
Data zamknięcia zlikwidowany,
Stan obecny zlikwidowany, teren zaniedbany
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 309 z dnia 24 kwietnia 2007[1]

Geolokalizacja: 53.339583,14.749634

Cmentarz przykościelny przy ul. Nauczycielskiej – nieistniejący obecnie cmentarz funkcjonujący od średniowiecza przy kościele pw. św. Mikołaja w dawnej wsi Mühlenbeck.

Historia cmentarza

fragment mapy z 1937 r.
plan terenu pocmentarnego wg dokumentacji WKZ z 1996 r.

Na niewielkim wzniesieniu w centrum dawnej wsi ok. 1300 r. wzniesiono drewnianą świątynię. W II poł. XV w. w jej miejscu wybudowano murowany kościół pw. św. Mikołaja, a wokół niego funkcjonował cmentarz.

Na teren cmentarza od strony ulicy Nauczycielskiej prowadziła brama, zaś od strony zachodniej – schody. Otoczony był on kamiennym murem. Pochówki odbywały się tu do ok. 1920 r.

Na terenie cmentarza, przy murku cmentarnym, po 1918 r., ustawiono pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej mieszkańcom wsi. Był to duży obelisk zwieńczony figurą orła z rozpostartymi skrzydłami (widoczny jest na przedwojennym zdjęciu) – obecnie nieistniejący.

Po II wojnie światowej cmentarz uległ dewastacji. Z kościoła zachowała się jedynie ściana południowa oraz fragment północno-zachodniego narożnika, zaś z dawnej infrastruktury cmentarnej zachował się fragment kamiennego muru oraz pojedyncze nagrobki i podstawy nagrobne.

Zwłaszcza jeden z zachowanych nagrobków jest nader ciekawy, gdyż posiada on wysokość niecałe 2 m., a szerokość ok. 1m. Na tej dużej płycie widnieje niewyraźny napis pismem gotyckim. Osoba, którą upamiętnia ten nagrobek, zmarła w 1849 r.

W 2007 r. ruinę kościoła wraz z terenem dawnego cmentarza wpisano do zachodniopomorskiego rejestru zabytków pod numerem A-309.

Zabytek

Obiekt wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod numerem 309 (decyzja DZ-4200/18/O/2007 z dnia 24 kwietnia 2007, nazwa na liście: cmentarz przykościelny).[1]

Obiekty zabytkowe

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Płonia, Jezierzyce, Śmierdnica, Szczecin 2009IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf