Dwór (Kamionka, powiat gryfiński)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Kamionce
Dwór w Kamionce
Lokalizacja 74-505 Kamionka
Projektant nieznany
Data budowy 1840 r.

Geolokalizacja: 52.813294,14.525286

Dwór w Kamionce - widok od strony wewnętrznej

Dwór w Kamionce – niem. Steinbachsgrund (gmina Cedynia)

Wieś

Miejscowość jako jeden z czterech folwarków zewnętrznych powstała w połowie XIX wieku i należała do pobliskich Mieszkowic (Bärwalde in der Neumark). W 1850 roku majątek obejmował 1 268 mórg i 27 prętów ziemi, z czego 1 033 morgi i 27 prętów przypadało na grunty orne. W 1929 roku właścicielem folwarku był Hermann Güsewell, a jego majątek obejmował 306 ha i hodowlę złożoną z 61 sztuk trzody chlewnej oraz 135 sztuk bydła. Po II wojnie światowej dawny majątek został włączony do Państwowych Nieruchomości Ziemskich, następnie do Zespołu Gospodarstw Rolnych w Witnicy. Od 1960 roku folwark należał do Stadniny Koni w Bielinie.

Dwór

We wsi znajduje się parterowy, klasycystyczny dwór z 1840 roku. Jest to budynek o powierzchni 480 m2, zbudowany na rzucie prostokąta, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami. Nie zachowało się historyczne wyposażenie wnętrza. Od 1994 roku budynek jest siedzibą kaplicy parafii rzymsko-katolickiej z Mieszkowic. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne (dwie obory) oraz pozostałości parku dworskiego z drugiej połowy XIX wieku z zachowanymi okazami robinii, orzecha, kasztanowca i modrzewia. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy