Dwór (Pobłocie Wielkie)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Pobłociu Wielkim
Dwór w Pobłociu Wielkim
Dwór w Pobłociu Wielkim (sierpień 2010)
Data budowy 1. poł. XIX w.
Zobacz Dwór w Pobłociu Wielkim na mapie.


Dwór w Pobłociu Wielkim (niem. Groß Pobloth) powstał w 1. poł. XIX wieku, przebudowany w XX wieku w stylu neoklasycystycznym, z mieszkalnym poddaszem w części ryzalitu środkowego.

Dwór został założony na rzucie wydłużonego prostokątna, z duży holem w części środkowego ryzalitu. W sieni znajduje się klatka schodowa prowadząca na użytkowe piętro oraz poddasze. Po 1945 roku budynek zaadoptowano na budynek mieszkalny z kilkoma mieszkaniami komunalnymi. W elewacjach brak jest dawnego detalu architektonicznego, jak profilowane opaski okienne i drzwiowe, balkon, boniowania, które (opierając się na analogiach) musiały tu również istnieć. W elewacji ogrodowej zamurowane zostały drzwi (zamieniono je na okno). Drzwi istniejące pierwotnie na osi środkowej ryzalitu umożliwiały bezpośrednie wyjście do ogrodu. W elewacjach dworu brak jest detalu stylowego z wyjątkiem trójkątnych tympanonów nad ryzalitami i płaskich pilastrów na tympanonie frontowym. W osiach środkowych obu tympanonów znajdują się okulusy.

Okulus na tympanonie frontowym otoczony jest wieńcem wykonanym w stiuku. We wnętrzach również brak jest zabytkowego detalu. Istniejące niegdyś we dworze kominki zostały rozebrane w czasie remontu. Po wojnie we dworze stacjonowały wojska radzieckie, następnie dwór spełniał funkcje biurowo-mieszkalne, a obecnie jest w rękach prywatnych. Kubatura obiektu wynosi 2440 m3, pow. użytkowa 420 m2.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Marek Łuczak