Dwór (Ranowo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dwór w Ranowie
Dwór w Ranowie
Lokalizacja 74-505 Ranowo
Projektant nieznany
Data budowy 2 poł. XIX w.

Geolokalizacja: 52.800323,14.541851

Dwór w Ranowie (niem. Karlshöhe , gmina Mieszkowice)

Wieś

W 1856 roku miejscowość była folwarkiem ziemskim, który należał do miasta Mieszkowice i obejmował 534 morgi oraz 30 prętów kwadratowych ziemi. W 1929 roku właścicielem folwarku był Ernst Keunecke, a jego majątek obejmował 220 ha ziemi, z czego 208 ha przypadało na grunty rolne, 10 ha na łąki i 2 ha na pastwiska i nieużytki. W folwarku była hodowla zwierząt złożona z 200 owiec i 150 sztuk trzody chlewnej.

Po II wojnie światowej majątek wszedł w skład Państwowych Nieruchomości Ziemskich, następnie należał do Technikum Rolnego w Mieszkowicach, a od 1977 roku do Stadniny Koni w Bielinie.

Dwór

We wsi znajduje się dwór o powierzchni 500 m2, wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, do którego prowadzi aleja kasztanowców.

Jest to budynek dwukondygnacyjny, wybudowany w stylu późnego klasycyzmu, z wysuniętym w części frontowej niewielkim ryzalitem zwieńczonym tympanonem, kryty dachem dwuspadowym z naczółkami. Obecnie w budynku mieszczą się mieszkania prywatne oraz kaplica parafii rzymskokatolickiej w Zielinie.

W sąsiedztwie znajdują się zabudowania folwarczne oraz po południowej stronie niewielki park z bogatym drzewostanem złożonym min. z dębów, klonów, lip, jodeł, żywotników i świerków.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy