Erdmann Schwarzkopff

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erdmann Schwarzkopff
kaznodzieja nadworny
Data urodzenia 1628
Miejsce urodzenia Wittstock
Data śmierci 8 lutego 1668
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Erdmann Schwarzkopff (Schwartzkopff) (1628-1668) - kaznodzieja nadworny w kościele zamkowym św. Ottona w Szczecinie.

Życiorys

Erdmann Schwarzkopff urodził się w 1628 roku w Wittstock (Brandenburgia). Jego rodzicami byli Johann, kwatermistrz pułku (Regiments-Quartiermeister unter dem Kehrbergschen Regiment), a matką Maria Kohlmetz. W 1644 roku rozpoczął naukę w szkole w Neuruppin (Brandenburgia) gdzie w tym czasie konrektorem był jego stryj David. W roku 1649 opuścił te strony i przebywał w Wismarze gdzie prawdopodobnie znalazł posadę. W 1651 roku przyjechał do Szczecina, ale o jego pobycie w tym czasie nie ma wiadomości.

Kontynuował naukę. Był studentem uczelni w Greifswaldzie i Wittenberdze (1655). W1656 został prywatnym nauczycielem dzieci Matthäusa Deceniusa.

W 1658 roku uzyskał tytuł diakona i posadę w szczecińskim kościele zamkowym. Od roku 1664 do 1668 był tu pastorem. Sprawował także opiekę nad miejscowym przytułkiem dla ubogich.

We wrześniu 1663 roku poślubił Esther Fabricius, córkę teologa i generalnego superintendenta Szczecina Jakoba Fabriciusa. Ich małżeństwo trwało 5 lat.

Erdmann Schwarzkopff zmarł niespodziewanie mając zaledwie 40 lat w 1668 roku. Owdowiała Ester w maju następnego roku wyszła za Samuela Holmanna, który także był zawodowo związany z kościołem zamkowym.

Bibliografia

  • Daniel Kansdorff. Inclytam Virtute & Pietate Foeminam, Estheram Fabriciam, Immatura peremtam morte, multumq[ue] desideratam Conjugem, Vir Reverendus Admodum, Et Amplissimus, Dn. Samuel Hollmann, Regiæ in Templo Arcis Pastor Clarissimus, D.XVIII. Cal. Septembris, Anno Æræ Christianæ MDCLXXII. Solennibus efferri exeqviis curabit ..., Stetini, 1672.
  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 442.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko