Eugeniusz Buczak

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Buczak
dziennikarz, historyk
brak zdjecia
Data urodzenia 13 października 1929
Miejsce urodzenia Kraków
Data śmierci 29 grudnia2000
Miejsce śmierci Koszalin
Miejsce spoczynku Cmentarz komunalny w Koszalinie kwatera AZ-1, rząd 3, grób 1
Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska

Eugeniusz Buczak (1929-2000) - koszaliński dziennikarz, pisarz, działacz społeczny. Autor wielu książek, artykułów na temat historii Koszalina i regionu, współtwórca i sekretarz zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.

Życiorys

Urodził się 13 października 1929 roku w Krakowie, studiował w Warszawie polonistykę. Po studiach w 1955 roku otrzymał nakaz pracy w Koszalinie. Eugeniusz Buczak został zatrudniony na stanowisku redaktora "Głosu Pracy", zajmując się tematami dnia codziennego. Przez wiele lat był szefem koszalińskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej. Był znanym działaczem społecznym, współorganizował Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, współredagował "Zapiski Koszalińskie", "Rocznik Koszaliński", "Koszalińskie Studia i Materiały". Był redaktorem naczelnym miesięcznika "Koszalin" wydawanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina. Aktywnie tworzył ten magazyn aż do czasu choroby i śmierci.

Był autorem wielu publikacji związanych z Koszalinem i regionem m.in. "Koszalin współczesny". Szczególnie interesowała go tematyka Wikingów i Jomswikingów na terenie Pomorza, poświęcił temu wiele artykułów oraz wierszy.[1]

Był inicjatorem powstania Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie, oraz pomysłodawcą szeregu innych inicjatyw, np. wydania pierwszego tomu "Monografii Koszalina".

Zmarł 29 grudnia 2000 roku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym w Koszalinie w Alei Zasłużonych.

Przypisy

  1. Buczak, Maria. O poezji, wierszach, poetach Krajowego Bractwa Literackiego i Istocie Człowieka? Rozm. Józef Sprutta. W: Koszaliński Portal Historyczny [online]. [Przeglądany 21 czerwca 2013].

Bibliografia

  • Hudymowa, Maria. Ocalić od zapomnienia. Koszalin: Towarzystwo Przyjaciół Pamiętnikarstwa, 2002. ISBN 87317-38-1.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski