Fotografia w Chojnie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fotografia z atelier Richarda Kinne, tzw. Carte de Visite

Chronologia powstawania atelier fotograficznych w Chojnie jest trudna do ustalenia, ponieważ poza fotografiami i ich formą zewnętrzną, wykonywanymi w poszczególnych zakładach, brak jakichkolwiek możliwości ich datowania. Powstały zapewne nie później niż w latach 70. XIX w.

Można założyć, że pierwszym atelier był zakład berlińskiego fotografa, Juliusa Braatza. Nadworny fotograf księcia Karola Fryderyka Pruskiego w Chojnie otworzył filię (podobnie w Kostrzynie i Schwedt). Mieściła się ona pod adresem Am Markt 16. Wszystkie kolejne atelier miały ten sam adres, można więc sądzić, że przechodziły kolejno z rąk do rąk i nie funkcjonowały w tym samym czasie.

Kolejnym zakładem fotograficznym było atelier J. Müllera a potem jego spadkobierców. Z czasem określenie "J. Müller Nachf.[olger]" zastąpiono nazwiskiem Richarda Kinne (początkowo także sygnował się jako "J. Müller's Nachfolger"). W okresie międzywojennym następcą Kinnego został nieznany z imienia Schmidt, który w reklamach odwoływał się do nazwiska Kinnego.

Braatz, Müller i Kinne wydawali swoje zdjęcia przede wszystkim w formie Carte de Visite, a więc niewielkich kartoników opatrzonych nazwami atelier. Były to w większości portrety. Z czasem pojawiły się także zdjęcia gabinetowe o większych rozmiarach, przedstawiające nie tylko postacie ale i fragmenty miasta i jego zabytki. Kinne swoje zdjęcia wywoływał (przynajmniej w pewnym okresie czasu) w zakładzie fotografa i producenta fotograficznych aparatów podróżnych Richarda Wittmanna w Dreźnie.

Przez pewien czas (1865-1870) pracował w Chojnie fotograf Gustav Ludwig Heinrich Mützel.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Radosław Skrycki