Helena Hebenstreit

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helena Hebenstreit
nauczycielka muzyki
Data urodzenia 3 grudnia 1911
Miejsce urodzenia Warszawa
Data śmierci 14 kwietnia 1998
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie
kw. 62
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Helena Hebenstreit (1911-1998), nauczycielka muzyki

Życiorys

Urodziła się w Warszawie w zamożnej rodzinie żydowskiej. Jej ojciec Mojsze Szmuszko był dyrektorem fabryki wyrobów gumowych „Brage”, której właścicielami byli krewni ojca. Miała siostrę. Ukończyła szkołę muzyczną. W maju 1938 r. wyszła za mąż za lekarza Juliana Hebenstreita. Zamieszkała wraz z mężem we Lwowie przy ul. Batorego 13. Urodziła córkę.

Po zajęciu Lwowa przez Niemców rodzina została zadenuncjowana do gestapo, ale udało im się w grudniu 1941 r. uciec ze Lwowa do Warszawy, gdzie zamieszkali u j siostry Heleny Hebenstreit pani Berman w getcie warszawskim przy ul. Dzielnej 13. Jeszcze we Lwowie mąż załatwił Helenie Hebenstreit aryjskie dokumenty na nazwisko Stefania Paradowska.

W 1942 r. wraz z córeczką przeszła na stronę aryjską, gdzie ukrywała się w Warszawie. Mąż i cała rodzina zginęli w getcie.

Po zakończeniu II wojny światowej przyjechała do Gryfic, gdzie podjęła pracę w szkolnictwie. W 1951 r. przyjechała do Szczecina, gdzie przyjęła pracę akompaniatorki w Towarzystwie Społeczno – Kulturalnym Żydów. Od 1952 r. do emerytury w roku 1970 pracowała jako nauczycielka w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej w Szczecinie.

Zmarła 14 kwietnia 1998 roku w Szczecinie. Została pochowana na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Róża Król
TSKŻ Logo.png