Herb Miasta Grabowo
Herb Miasta Grabowo – na białym (srebrnym) tle srebrna (biała), lancetowata iglica, na którą nawleczony jest czerwony Gryf Pomorski zwrócony w prawo; przy podstawie iglicy, pod gryfem, złota (żółta) kula[1],[2].
Historia
Grabowo obecnie jest dzielnicą Szczecina, lecz przez wiele wieków była tu wieś (po raz pierwszy wymieniona w 1234 roku jako darowizna żony księcia Barnima I „Dobrego” dla zakonu cysterek w Szczecinie). W 1551 po spaleniu się zamku w Szczecinie tutejszy klasztor (wcześniej sekularyzowany) został przebudowany na siedzibę książęcą zwaną Zamkiem Odrzańskim (niem. Oderburg). W czasie oblężenia Szczecina 1677 roku zamek uległ zniszczeniu, ale jego charakterystyczna iglica została upamiętniona w herbie Grabowa.
W połowie XIX w. powstało tu wiele składów portowych i zakładów przemysłowych, w tym znana stocznia „Wulkan”. Wieś nabrała cech miejskich, co stało się podstawą nadania miejscowości statusu samodzielnego miasta w latach 1847-1850. W 1856 roku Grabowo otrzymało herb nawiązujący do historycznej tradycji siedziby książęcej (czerwony gryf na srebrnym tle i iglica Zamku Odrzańskiego). W końcu XIX w. Grabowo „zrosło się” z Drzetowem i resztą Szczecina, co spowodowało w 1900 roku włączenie go w granice administracyjne Szczecina.
Uwagi
W literaturze przedstawia się na rysunkach herb Grabowa na niebieskim tle, jednakże słowne opisy podawane przez prof. Tadeusza Białeckiego wyraźnie zaznaczają tło srebrne (białe). Jest to logiczne, bo herb Gryfitów miał tło białe[3].
Przypisy
Zobacz też
- Grabowo (Szczecin)
- Herb Szczecina
- Godło Miasta Szczecina
- Pieczęć Miasta Szczecina
- Flaga Miasta Szczecina
- Herb Dąbia (dzielnicy Szczecina)
Źródła
- Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina, T1 (A-O), Wyd. US-Instytut Historii, Szczecin 1999, s. 301-302, ISBN 83-87341-45-2
Linki zewnętrzne
- Elżbieta Sej: Grabowo – miasto nad Odrą. Recenzja książki z dn. 09.04.2012 [dostęp: 19.04.2012].