I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois (Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Dubois w Koszalinie, najstarsze liceum w Koszalinie, powstałe we wrześniu 1945 r.

Budynek I LO im Dubois

Początki funkcjonowania i bieżąca działalność

Przez pierwsze lata Liceum działało w różnych miejscach miasta. Obecny budynek I LO przy ul. Konstytucji 3 Maja był pierwotnie siedzibą niemieckiej średniej szkoły żeńskiej im. Księżnej Bismarck, podczas II wojny znajdował się tam szpital dla żołnierzy niemieckich,a tuż po wojnie był to budynek radzieckiego szpitala wojskowego. Od 1947 korzystają z niego uczniowie I LO. Liceum ukończyło ogółem blisko 9000 absolwentów.

Pierwszą siedzibą szkoły był budynek przy ul. Traugutta 14. Siedziba ta po kilkunastu dniach została zmieniona - przeniesiona do nowych pomieszczeń przy ulicy Zwycięstwa 117. W listopadzie 1947, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, stałą siedzibą szkoły został budynek przy ulicy Stalingradzkiej (obecnie Komisji Edukacji Narodowej nr 3). Budynek, w którym obecnie szkoła ma swoją siedzibę powstał z inicjatywy Luizy Freitag, która w roku 1863 otworzyła w Koszalinie prywatną wyższą szkołę dla dziewcząt. Szkoła przez nią założona rozwijała się na tyle dobrze, że już w latach 70. XIX wieku nabyła ona od miasta stosunkowo duży plac położony przy ówczesnym Targu Drzewnym. Realizacja pomysłu wybudowania nowoczesnej jak na tamte czasy szkoły była na tyle kosztowna, że dopiero w roku 1912 z pomocą miasta budowa została zakończona. Pierwszym dyrektorem wówczas jeszcze Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum w Koszalinie była Leonia Kalinowska. W 1946 odbyły się pierwsze matury z kursów tzw. przyspieszonych.[1].

Budynek przetrwał wojnę, radzieckie władze wojskowe urządziły tutaj swój szpital, wykorzystując przy tym pozostałości szpitala niemieckiego. Wyposażenie szkoły było zmagazynowane w piwnicach i na strychu, co je uratowało przed zniszczeniem. W lecie 1947 gmach szkoły przejęły polskie władze miejskie, które po remoncie przekazały go na siedzibę Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Dubois. W tej szkole uczyli pierwsi polscy nauczyciele w Koszalinie, w tym wieloletnia dyrektorka szkoły, Jadwiga Jelec.

Obecnie liceum jest najbardziej znaną szkołą w Koszalinie. Organizowane są tam między innymi wydarzenia i konkursy:

  • Ogólnopolski Festiwal Teatrów Francuskojęzycznych Szkół Średnich
  • spotkania i debaty z udziałem znanych koszalinian i gości z Polski i świata
  • spektakle teatralne, kabaretowe, koncerty
  • Wojewódzkie Zawody Matematyczne i Kangur Matematyczny
  • Bałtycki Konkurs Języka Angielskiego

Przypisy

Bibliografia

  • 1945-2000 I LO STANISŁAWA DUBOIS Koszalin, wyd. Koszalin 2001.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski