Johann Hening

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Hening
nauczyciel, teolog
Data urodzenia 1783
Miejsce urodzenia Darłowo
Data śmierci 1868
Miejsce śmierci Zurich
Narodowość niemiecka

Johann Hening (1783-1868) - ewangelicki teolog i nauczyciel, pierwszy dyrektor koszalińskiego Seminarium Nauczycielskiego (1827-1851). Honorowy obywatel Koszalina (1839), reformator koszalińskiego szkolnictwa.

Życiorys

Henning urodził się w Darłowie jako syn radcy sądowego. Z wykształcenia był teologiem i nauczycielem. Na początku XIX wieku wiedzę pedagogiczną zdobył w zakładzie wychowawczym w Yverdon i w Lenzburgu w Szwajcarii.[1]

W 1816 władze rejencji koszalińskiej starały się podnieść poziom oświaty. W tym celu otwarto w Koszalinie Królewskie Seminarium Nauczycielskie, które miało kształcić nowe kadry. Jego dyrektorem został właśnie Johann Henning. Jeszcze tego samego roku położył kamień węgielny pod nowy budynek seminarium przy ul. Andersa (obecnie Zespół Szkół nr 1). Henning uznał, że seminarium potrzebuje szkoły ćwiczeń. Założył ją w 1831. Była to trzyklasowa szkoła bezpłatna dla biednych dzieci, w której praktykę zdobywali początkujący nauczyciele. Kilka lat później założył szkołę niedzielną dla praktykantów rzemieślników i osób zwolnionych ze szkoły. Rozbudował szkołę o pływalnię, salę gimnastyczną i wyposażył ją w organy.

Po 24 latach pracy w Koszalinie przeniósł się do Szwajcarii, gdzie zmarł w 1868.

Przypisy

Bibliografia

  • Koszalin 3/2002, s. 2Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski