Karl Karow

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karl Karow
kompozytor, organista, wydawca i pedagog muzyczny
Data urodzenia 15 listopada 1790
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 20 grudnia 1863
Miejsce śmierci Bolesławiec
Narodowość niemiecka

Karl Karow (także Carl Karow) (1790–1863) - pianista, kompozytor, organista, pedagog.

Życiorys

Urodził się 15 listopada 1790 roku w Szczecinie. Kształcił się u początkowo u szczecińskiego dyrektora muzycznego Carla Lieberta w grze na skrzypcach i fortepianie, później u Friedricha Wilhelma Haacka w nauce harmonii i grze na organach. Pierwsze jego utwory (sonaty fortepianowe, pieśni) ukazały się w dwóch zeszytach i zyskały uznanie jako kompozycje rokującego nadzieję i utalentowanego muzyka.

Studia muzyczne przerwał Karow podczas wojen napoleońskich, w których brał aktywny udział. W następnych latach kontynuował naukę w Berlinie. Jego nauczycielami byli Ludwig Berger (fortepian) i Carl Friedrich Zelter (kompozycja).

W roku 1818 Karow wyjechał na Dolny Śląsk do Bolesławca, gdzie został nauczycielem muzyki w tamtejszym Seminarium Nauczycielskim. Ceniony był za pracę pedagogiczną i kompozytorską, był też wydawcą muzycznym. Komponował głównie utwory organowe (przygrywki chorałowe) i chóralne. Zmarł 20 grudnia 1863 roku w Bolesławcu.

Twórczość (wybór)

  • "Leitfaden zum praktisch-methodischen Unterricht im Gesang, vornehmlich in Volksschulen" ("Podręcznik do praktyczno-metodycznego nauczania śpiewu, szczególnie w szkołach powszechnych") 1838.
  • "Choralbuch" – zbiór 165 przygrywek chorałowych, 1848.

Bibliografia

  • Kompozytorzy szczecińscy. Red. Eugeniusz Kus, Mikołaj Szczęsny i Edward Włodarczyk. T. 1. Szczecin 2003, s. 136-137.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Wojciech Kral