Klasztor cysterek (Cedynia)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Klasztor cysterek w Cedyni - dawny klasztor Zakonu Cystersów (OCist) typu żeńskiego.

Historia

Fundacja klasztoru nastąpiła przed 1278 rokiem, bowiem w tym czasie konwent po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych (claustrum sanctimonialium Sedene). Przypuszcza się, że klasztor mógł zostać przeniesiony ze znanego z lat czterdziestych XIII wieku, ufundowanego prawdopodobnie przez Barnima I konwentu w Sconenbeke koło Trzcińska-Zdroju. Klasztor został usytuowany na wzgórzu znajdującym się na południe od słowiańskiego starego miasta i dawnego grodu oraz na wschód od miasta lokacyjnego na prawie niemieckim. Największy rozkwit konwentu nastąpił w okresie panowania w Brandenburgii margrabiów z dynastii Wittelsbachów (1324-1373), kiedy mniszki otrzymywały liczne nadanie ziemskie i fundacje. Kres klasztoru nadszedł wraz z reformacją - wówczas go zlikwidowano, a z należących do niego dóbr utworzono domenę elektoralną.

Zabytki

  • Zachodnie skrzydło budynku klasztornego, obecnie zrewitalizowane (mieści się w nim hotel i restauracja). Pierwotnie znajdował się w nim refektarz i dormitorium.

Bibliografia

  • Gahlbeck, Christian.Zehden: Zisterzienserinnen. W: Branderburgisches Klosterbuch. Handbuch der Klöster, Stifte und Kommenden bis zur Mitte des 16. Jahrhunderts. Brandenburgische Historische Studien. Bd. 14. Hrsg. M. Bauch i in., Bd. II, Berlin 2007, s. 1305-1324.
  • Rymar, Edward. Z dawnych dziejów przyodrzańskiej Nowej Marchii. Chojna 2012.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke