Kościół św. Marka Ewangelisty (Chojna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 52.959145,14.437944

200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 1035 z dnia 18 listopada 1963[1]
Kościół św. Marka Ewangelisty
brak zdjecia
widok od południa
Wyznanie rzymskokatolickie
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie
Data budowy 1442
Data poświęcenia 25 kwietnia 1948

Kościół św. Marka Ewangelisty w Chojnie-Barnkowie — kościół filialny parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie. Należy do dekanatu chojeńskiego w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej[2].

Świątynia jest późnogotycką salową budowlą zakomponowaną na planie prostokąta, wzniesioną z nieobrobionych kamieni polnych. Kościół został ufundowany w 1442 roku. Z dziejów miasta Chojny sporządzonych przez Augustina Kehrberga znany jest fragment zlecenia budowy kościoła wydanego przez radę miejską tego miasta[3]. Świątynia była wówczas filią fary miejskiej w Chojnie.

Widok od północy

Od zachodu bryłę świątyni zamyka wieża dobudowana do korpusu jeszcze w XV wieku. Dolna jej partia została wzniesiona z nieobrobionych kamieni polnych. Górna część zbudowana jest cegły i dekorowana blendami w stylu gotyckim. Wieżę wieńczy galeria i ostrosłupowy hełm z XIX wieku.

Wschodni szczyt kościoła częściowo został wykonany z cegły. Zdobiony jest blendami gotyckimi. Znajdująca się na nim sygnaturka została wzniesiona w czasie przebudowy w 1670 roku. W tym samym roku poszerzono także okna nawy kościoła. Do południowej ściany korpusu dobudowana została w czasach współczesnych zakrystia.

Wnętrze kościoła nakryte jest stropem belkowym. Do jego pierwotne wyposażenia należał gotycki ołtarz z wyrzeźbioną w drewnie grupą ukrzyżowania. Zabytek znajduje się obecnie w kaplicy Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml
  2. Parafia rzymskokatolicka p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa — Chojna [online]. [Przeglądany 20 listopada 2014].
  3. Zob. Augustin Kehrberg. Erleuterter historisch–chronologischer Abriß der Stadt Königsberg in der Neu-Marck (…), Berlin 1725, Abth. I, s. 19–20.

Bibliografia

  • Kehrberg, Augustin. Erleuterter historisch–chronologischer Abriß der Stadt Königsberg in der Neu-Marck (…). Berlin 1725, Abth. I, s. 19–20.
  • Krzymuska-Fafius, Zofia. Studia nad rzeźbą średniowieczną na Pomorzu Zachodnim. Szczecin 2009, s. 67–76.
  • Voss, Georg, Hoppe, Willy. Bernikow. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte, Berlin 1927, s. 126–129.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke