Konrad Berg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konrad Berg
teolog, rektor Pedagogium
Data urodzenia 31 października 1544
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 13 marca 1592
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka


Konrad Berg (Conradus Bergius) (1544-1592) - teolog, rektor Pedagogium w Szczecinie.

Życiorys

Konrad Berg urodził się 31 października 1544 roku w Kołobrzegu. Jego rodzicami byli Paul Berg, rajca miejski i Katharina z domu Klock.

W 1566 roku, zapewne po odbyciu edukacji w rodzinnym mieście, udał się na uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą. Studiował także na uniwersytecie w Wittenberdze, gdzie w roku 1577 uzyskał magisterium z filozofii. Powierzono mu również prowadzenie zajęć z elokwencji.

W 1578 roku objął posadę rektora w szczecińskim Pedagogium, którym zarządzał przez 11 lat[1]. Około 1589 uzyskał doktorat z teologii na uczelni w Wittenberdze.

W tym czasie powierzono mu stanowisko pastora w kościele Mariackim. Zarówno ze szkołą jak i z kościołem związany był do swej śmierci. Berg zmarł w Szczecinie, 13 marca 1592 roku.

Był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Dedula Bröker, a drugą Gertrud Borchert. Berg miał synów, którzy podobnie jak ojciec byli teologami. Konrad był profesorem i rektorem uczelni we Frankfurcie nad Odrą, zaś Johann nadwornym kaznodzieją i również profesorem teologii na frankfurckim uniwersytecie.


Przypisy

  1. Od końca 1572 do wiosny 1573 roku sprawował funkcję konrektora w gimnazjum.

Bibliografia

  • Amandus Karl Vanselow. Gelehrtes Pommern Oder Alphabetische Verzeichniß Einiger in Pommern Gebohrnen Gelehrten [...]. Stargard: Tiller, 1728, s. 7.
  • Joachim Bernhard Steinbrück. Der feierlichen Jubel-Freude über der fünfhundertjährigen Erhaltung der Marien Stifts- und Cathedral-Kirche stimmet gerührt bei, und entwirft das Leben der acht ersten Pastoren dieser Kirche, Stettin, 1763, s. 7.
  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 451.
  • Berg, Konrad. W: Cerl online. [Przeglądany 22 października 2019].
  • Małżonki Konrada Berga. W: wikitree. [Przeglądany 22 października 2019].

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko