Lapidarium (Siadło Górne)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lapidarium w Siadle Górnym
Lapidarium w Siadle Górnym
Adres 72-001 Siadło Górne
Data powstania 2007
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Lapidarium w Siadle Górnym, wsi położonej około 4 km na północny–wschód od Kołbaskowa, w gminie Kołbaskowo, w powiecie polickim znajduje się na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego.

Najstarszy cmentarz w Siadle Górnym znajdował się przy kościele. W drugiej połowie XIX wieku przy rozwidleniu dróg do Siadła Dolnego i Waliszewa, po wschodniej stronie wsi, założono nowy cmentarz. Posiadał on pierwotnie kształt prostokąta. Na początku XX wieku został powiększony, tak by zajmował cały obszar rozwidlenia dróg. Wzniesiono także murowaną kaplicę cmentarną. Po wojnie cmentarz był nieużytkowany i niszczał.

W 2007 roku powstał projekt rewitalizacji dawnego cmentarza autorstwa Małgorzaty Haas-Nogal. W ramach tych prac utworzono lapidarium składające się z kilkunastu nagrobków, zrobiono aleje spacerowe wysypane żwirem, ustawiono ławki, ogrodzono teren drewnianym płotem ze stylizowaną z żerdzi bramą wejściową. Przed wejściem na teren dawnego cmentarza ustawiono tablicę informacyjną. W jednym z narożników cmentarza zgromadzono polne kamienie, które pochodzą z rozebranej po 1945 roku kaplicy.


Bibliografia

  • Łuczak,M. Historia i zabytki gminy Kołbaskowo. Szczecin 2010.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf