Latarnia morska "Kikut" (Wisełka)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Latarnia morska Kikut
Latarnia morska Kikut
Latarnia morska "Kikut"
[{{{mapa_link}}} Zobacz Latarnia morska Kikut na mapie.]


Latarnia morska "Kikut"- druga w kolejności, licząc od zachodniej granicy wybrzeża polskiego, latarnia morska położona w Wolińskim Parku Narodowym w gminie Międzyzdroje, w powiecie kamieńskim, województwie zachodniopomorskim, na wyspie Wolin, w miejscowości Wisełka. Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Świnoujście (około 28 km na zachód), a Latarnią Morską Niechorze (około 30 km na wschód). Jest administrowana przez Urząd Morski w Szczecinie; nie jest udostępniona do zwiedzania.

Historia

Latarnia powstała poprzez zaadaptowanie wieży orientacyjno-widokowej zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku. Wieża usytuowana była na wysokim klifie, około 300 m od linii brzegowej, dzięki czemu roztaczał się z niej daleki widok na morze. Konieczność przystosowania nowej latarni wynikała z faktu, że statki żeglujące po wodach Zatoki Pomorskiej na wschód od Świnoujścia, znajdowały się poza zasięgiem światła latarni w Niechorzu i Greifswalder Oie[1]. Projekt adaptacji wieży został opracowany w 1957 roku przez Biuro Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku. Latarnia ma kształt cylindryczny zbudowana jest z głazów ciosanych i kamieni polnych, górna część została podwyższona i obudowana czerwona cegłą, w ten sposób budowla osiągnęła wysokość 12.8 m, co wraz z usytuowaniem na wysokim brzegu morza powoduje, że ma najwyżej położone źródło światła i gdyby jego moc była większa, miałaby największy zasięg. Źródłem światła jest automatyczny układ optyczny składający się z walcowej soczewki Fresnela o średnicy 50cm, ze zmieniaczem na 6 żarówek 75W na wypadek przepalenia. Okrągła laterna o pionowych szczeblinkach zakończona jest stożkowym dachem. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana, nie wymaga stałej obsługi, a w spisach świateł nawigacyjnych jest opisana jako niedozorowana. Stanowi jedną z jedenastu stacji brzegowych na polskim wybrzeżu systemu AIS-PL projektu HELCOM, który umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej[2]. Antena stacji w Kikucie ma wysokość 95 m[2].W latarnie jest zamontowane urządzenie składające się z cylindrycznej 500 mm soczewki, wewnątrz której umieszczono zmieniacz z 6 żarówkami o mocy 75 W, jest to obiekt w pełni zautomatyzowany[3]. Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.

Dane techniczne

  • wysokość latarni: ok. 15 m
  • wysokość światła: 91,5 m n.p.m.
  • zasięg światła: 16.0 Mmm (ok. 29,6 km)
  • charakterystyka światła: 5+5=10 s
  • położenie geograficzne: szerokość 53°58'59″ N, długość 14°34′56″ E

Przypisy

  1. Rajchowiak, Małgorzata. Latarnie morskie Wybrzeża Zachodniego. Szczecin : "Arguss", 1997, s. 28. ISBN 83-907024-0-1
  2. Drozd, Wojciech; Dziewicki, Marek; Waraksa, Marcin. Status Polskiego Systemu Automatycznej Identyfikacji Statkow (AIS). W: Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej [online]. [Przeglądany 03. listopada 2014]
  3. Latarnia Morska "Kikut". W: Polskie Latarnie [online]. [Przegladany 01. listopada 2014]

Bibliografia

  • Bielicki K., Ellwart J. Latarnie Polskiego Wybrzeża. Wyd. 4. zm. Gdynia 2014. ISBN 978-83-7591-383-5.
  • Rudnicki, Marek. Zapomniany Kikut. Głos Szczeciński. - 2005, nr 184, s. 12.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Przybyło