Leszek Chwat

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leszek Chwat (ur. 1957) – polityk, urzędnik samorządowy, poseł na Sejm II kadencji

Życiorys

Leszek Chwat urodził się 24 września 1957 roku w Szczecinie. Studia rozpoczął w Poznaniu, brał udział w wykładach Uniwersytetu Latającego. Został relegowany z uczelni. Po porozumieniach sierpniowych przyjęto go na studia w Szczecinie, gdzie współtworzył struktury Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1982 został absolwentem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie.

Zajmował się m.in. handlem, po odtworzeniu samorządu terytorialnego został w 1990 wybrany radnym gminy Cedynia, a następnie w tym samym roku powołany na urząd burmistrza tego miasta. Współtworzył Unię Miasteczek Polskich.

W wyborach parlamentarnych w 1993 uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej w Szczecinie. Należał następnie do Unii Wolności, z której odszedł w 1996. Był później członkiem Koła Konserwatywno-Ludowego, nie ubiegał się o reelekcję.

Od 26 listopada 2002 do 6 lutego 2004 roku zajmował stanowisko wiceprezydenta Szczecina jako zastępca Mariana Jurczyka. Później zaczął pracę w Najwyższej Izbie Kontroli.

W 2009 związał się z Ruchem Obywatelskim „Polska XXI”.

Przypisy


Bibliografia200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego