Ludwik Zdanowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik Zdanowski
muzyk, pracownik naukowy
brak zdjecia
Data urodzenia 1 października 1929
Miejsce urodzenia Witkowo
Data śmierci 4 lipca 2020
Miejsce śmierci SzczecinLudwik Zdanowski (1929-2020) – muzyk, organizator życia muzycznego Szczecina, pracownik naukowy, pedagog

Życiorys

Ludwik Zdanowski (także Ludwik Zdzuj-Zdanowski) urodził się 1 października 1929 roku w Witkowie w Wielkopolsce. W 1958 roku ukończył studia na Wydziale Elektro-Automatyki Politechniki Szczecińskiej. Podjął pracę na uczelni jako starszy wykładowca w Katedrze Elektro-automatyki, a później w Katedrze Maszyn i Napędów Elektrycznych. Należał do zespołu najbliższych współpracowników prof. Józefa Rabieja w pracach konstrukcyjnych nad silnikiem elektrycznym o regulowanej ilości obrotów (zastosowanie m.in. w maszynach włókienniczych).

Z zamiłowania muzyk. We wrześniu 1952 roku przy Wydziale Elektrycznym ówczesnej Szkoły Inżynierskiej (późn. Politechnika Szczecińska) założył Kwartet Szkoły Inżynierskiej, przekształcony w 1954 roku w Szczecińską Czwórkę Wokalną. Był kierownikiem i członkiem tego zespołu aż do jego rozwiązania w 1960 roku.

W roku 1961 przy Domu Kultury Kolejarza założył zespół wokalno-instrumentalny Błękitna Fala. Zespół ten, uznawany za jeden z ciekawszych w polskiej muzyce rozrywkowej lat sześćdziesiątych, prowadził do 1970 roku. W marcu 1970 roku został kierownikiem muzycznym żeńskiej grupy wokalnej Hajduczki.

Wspólnie z kierowanymi przez siebie zespołami współpracował z Rozgłośnią Szczecińską PR i Ośrodkiem TV w Szczecinie. Dokonał licznych nagrań dla obu tych instytucji. Współpracował także z Telewizją NRD w Rostocku.

Zmarł 4 lipca 2020 roku w Szczecinie.

Z prywatnego archiwumNagrody

  • nagroda naukowa Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i TechnikiBibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz