Majowe

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Majowe
Majowe
Typ Osiedle administracyjne
Dzielnica Prawobrzeże
Populacja 7 619
Położenie na planie Szczecina
Szczecin Majowe 2010-05.png

Osiedle Majoweosiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Położone w rejonie Prawobrzeża. Osiedle położone jest na Prawobrzeżu w obrębie ulic Botanicznej, Struga, Nałkowskiej oraz Łubinowej. Leży na terenie dawnej wsi Krzekoszów, która obejmowała swoim zasięgiem obecne osiedla Majowe oraz Kijewo. Sąsiaduje z osiedlami: Dąbie - na północy, Słoneczne - na zachodzie, Kijewo - na wschodzie i Klęskowo na południu.Wraz z Kijewem tworzyło wspólną radę osiedla. W 2003 roku nastąpił podział, po którym każde z osiedli, ma obecnie samodzielną radę osiedla.

  • Według danych z 29 kwietnia 2012 w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 7 619 osób[1].
  • Samorząd osiedla utworzono w 2003 roku wskutek podziału ówczesnego osiedla Majowe-Kijewo na osiedle Majowe oraz Kijewo[2]. W 2005 roku ustalono nowy przebieg granicy pomiędzy osiedlem Majowe a osiedlem Dąbie[3].

Zabudowa

Wraz z rozpoczęciem budowy osiedla Słonecznego w Klęskowie w 1974 roku, równoległe z nim zaczęło powstawać Osiedle Majowe, położone po wschodniej stronie ul. Łubinowej. Północną granicą osiedla została ul. Struga a południową tory kolejowe dawnej linii do Starego Czarnowa i Kijewa. Od wschodu graniczy z Kijewem a od zachodu z |osiedlem Słonecznym. Wśród przedwojennej zabudowy przy ulicach Łubinowej, Zaranie oraz Botanicznej powstało kilka 11-piętrowych bloków, oraz kilkanaście mniejszych 4-piętrowych. W rejonie ul. Kosynierów oraz przy ul. Iwaszkiewicza zbudowano wiele placówek handlowo-usługowych na potrzeby mieszkańców. Początkowo zabudowa od strony północnej sięgała jedynie do ul. Gombrowicza, jednakże w latach 90-tych XX wieku zabudowano tereny łąkowe przy ul. Andrzejewskiego budynkami wielorodzinnymi oraz centrami handlowymi. Na terenie osiedla funkcjonują: Gimnazjum nr 7, Przedszkole Publiczne nr 61 oraz filia Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 50. Na początku 2005 roku osiedle zamieszkiwało 8139 osób.


IES64.png
Autor opracowania: Marek Łuczak


Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne