Sophie Dorothee Auguste Luise Prinzessin von Württemberg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Maria Fiodorowna)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sophie Dorothee Auguste Luise Prinzessin von Württemberg
cesarzowa Rosji
brak zdjecia
Maria Fiodorowna, portret namalowany przez Alexandra Roslina, ca. 1777.
Data urodzenia 25 października 1759
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 5 listopada 1828
Miejsce śmierci Pawłowsk
Miejsce spoczynku Sobór Świętych Piotra i Pawła w Petersburgu
Narodowość niemiecka


Sophie Dorothee von Württemberg (1759-1828) - cesarzowa Rosji, żona cesarza Pawła I.

Życiorys

Zofia Dorota Augusta Luiza von Württemberg - urodziła się 25 października 1759 roku w Szczecinie w pałacu Grumbkowa (Pałac pod Globusem). Była czwartym dzieckiem i najstarszą córką komendanta szczecińskiej twierdzy, Friedricha Eugensa von Württemberg i Friederike Dorothei Sophii von Brandenburg-Schwedt – kuzynki króla Prus, Fryderyka II.

W 1769 roku, dziesięcioletnia Zofia Dorota wraz z rodziną wyjechała do rodowej siedziby, zamku w Montbéliard. Książę Friedrich Eugens stworzył tam, zgodnie z duchem epoki oświeceniowej, centrum życia artystycznego, intelektualnego i politycznego. Również w takim duchu kazał wychowywać swoje dzieci, nie zaniedbując przy tym wpojenia im, zwłaszcza córkom, tradycyjnych cnót protestanckich: pracowitości, skromności, religijności.

Zofia Dorota była zaręczona z bratem wielkiej księżnej Natalii Aleksiejewny (Wilhelminy Luizy Hessen-Darmstadt ) – Ludwikiem I heskim. Po śmierci pierwszej żony Pawła I, Natalii Aleksiejewny, w wyniku protekcji króla Prus Fryderyka II i carycy Katarzyny II, która zdecydowała o ślubie Pawła z Zofią Dorotą, narzeczeństwo z Ludwikiem zostało zerwane. Przed ślubem, do którego doszło w październiku 1776 roku, przyszła cesarzowa przeszła na prawosławie i przyjęła imię Maria Fiodorowna.

W 1777 roku urodziła Aleksandra, dwa lata później na świat przyszedł Konstanty. Obaj byli wychowywani przez babkę, carycę Katarzynę, rodzice mogli odwiedzać dzieci raz w tygodniu.

Portret Wielkiej Księżnej Marii Fiodorowny, Alexander Roslin, 1777.

We wrześniu 1781 roku Maria wraz z mężem udała się w wielką podróż po Europie. Podróżowali pod przybranym nazwiskiem „hrabia i hrabina Północy”. Wkrótce po powrocie Maria, urodziła pierwszą z sześciu córek – Aleksandrę. Było to też pierwsze dziecko, jakie mogła sama wychować.

Jeszcze za życia carycy, Maria czynnie włączała się w działalność dobroczynną, opiekując się najbiedniejszymi. Po śmierci Katarzyny II (1796 r.) Maria próbowała, na ogół bezskutecznie, wpływać na polityczne decyzje męża.

Paweł I został zamordowany w nocy z 11 na 12 marca 1801 r. Śmierć męża przeżyła mocno, tym bardziej, że był w nią zamieszany ich najstarszy syn, Aleksander.

Po śmierci Pawła Maria poświęciła się dobroczynności, zakładając instytuty kształcenia dla panien, a także instytucje opiekujące się sierotami, inwalidami i weteranami. Ponadto opiekowała się artystami i naukowcami. Wspierała karierę szwedzkiej niewidomej śpiewaczki Charlotty Seuerling.

Zmarła 5 listopada 1828 roku w Pawłowsku.

Dzieci

  • Aleksander I (1777-1825) – car Rosji
  • Konstanty ( 1779-1831) – wielkorządca Królestwa Polskiego
  • Aleksandra Pawłowna (1783-1801) – żona arcyksięcia Austrii Józefa Antoniego Habsburga
  • Helena Pawłowna (1784-1803) – żona księcia Fryderyka Ludwika Mecklenburg-Schwerin
  • Maria Pawłowna (1786-1859) – żona Karola Fryderyka, księcia Sachsen-Weimar-Eisenach
  • Katarzyna Pawłowna (1788-1819) – żona króla Wirtembergii Wilhelma I
  • Olga (1792-1795)
  • Anna Pawłowna (1795-1865) – żona króla Holandii Wilhelma II
  • Mikołaj I (1796-1855) – car Rosji
  • Michał (1798-1849) – wielki książę Rosji

BibliografiaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Joanna Kościelna