Matthäus Decenius

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matthäus Decenius
kaznodzieja i radca konsystorza
Data urodzenia 8 grudnia 1599
Miejsce urodzenia okolice Stendalu
Data śmierci 6 lipca 1663
Miejsce śmierci Szczecin
Lata działalności 1626-1663
Narodowość niemiecka


Matthäus Decenius (1599-1663) - nadworny kaznodzieja i radca konsystorza w Szczecinie.

Życiorys

Matthäus (Matthias) Decenius urodził się 8 grudnia 1599 roku pod Stendalem (Stara Marchia). Nauki pobierał w szkołach w Stendalu, Salzwedel i Braunschweigu oraz w gimnazjum w Magdeburgu. Studiował filozofię w Wittenberdze, gdzie w 1630 roku uzyskał stopień magistra. Następnie podjął studia teologiczne w Lipsku i Helmstedt. W 1626 roku został diakonem w katedrze w Magdeburgu, cztery lata później archidiakonem. Po zdobyciu miasta przez Szwedów mianowany został nadwornym kaznodzieją i polowym generalnym superintendentem feldmarszałka Johana Gustava Banéra (1596-1641). Po śmierci dowódcy przeniósł się do Szczecina, gdzie z polecenia królowej Krystyny został nadwornym kaznodzieją (1642). W 1651 roku Carl Gustaf Wrangel mianował go radcą konsystorza.

W 1624 roku ożenił się z Anną Beyer, córką magdeburskiego kupca. Po jej śmierci ożenił się w 1642 z Clarą Sophią Tübing, córką medyka z Magdeburga.

Jedna z jego córek, Dorothea Sophia Decenius była żoną Joachima Fabriciusa.

Zmarł w Szczecinie 6 lipca 1663 roku.

Bibliografia

  • Schultze, Daniel. Monumentum Literarium, Viro … Dn. M. Matthiae Decenio, Pastori ... Anno AEtatis LXIV. Ministerii XXXVII. Pie Et Placide Defuncto, Et ... M DCLXII. Julii, In Aedae D. Mariae Solemniter Humando]. [Stettin]: J.V. Rhete, 1663.
  • Adelung, Johann Christoph. Fortsetzung und Ergänzungen zu Christian Gottlieb Jöchers allgemeinen Gelehrten-Lexico …, Bd. 2 (C bis J). Leipzig: J.F. Gleditsch, 1787.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska