Mauzoleum rodziny von Trescow (Chełm Dolny)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. nr 241 z dnia 12 grudnia 2005[1]
Mauzoleum rodziny von Trescow
Mauzoleum rodziny von Trescow
Adres Chełm Dolny
Data powstania koniec XIX wieku
Data zamknięcia 1945
Zobacz cmentarz na:
[ Mapa Google.]
[ Google Street View.]

Mauzoleum rodziny von Trescow w Chełmie Dolnym, wsi położonej w gminie Trzcińsko–Zdrój, w powiecie gryfińskim.

XIX-wieczna kaplica pogrzebowa usytuowana jest w centrum wsi, obok średniowiecznego kościoła. Jest to neogotycka budowla z czerwonej cegły z dwuspadowym dachem. Nad portalem "ułożony" jest z cegły krzyż wpisany w koło. Kaplica znajduje się w złym stanie technicznym.

Od 1883 roku do końca II wojny światowej właścicielami Chełma Dolnego, (niem. Wartenberg), była rodzina von Trescow.

Pierwszym właścicielem majątku był Hermann von Trescow, pruski generał kawalerii i adiutant Wilhelma I. Po zakupie wsi wybudował w niej pałac oraz rodową kaplicę pogrzebową, która stała się miejscem spoczynku kolejnych członków rodziny. Hermann został w niej pochowany w 1900 roku. Majątek przejął jego krewniak (i imiennik) generał Hermann von Trescow, a gdy ten zmarł schedę po nim przejął jego syn Jurgen, zmarły w 1945 roku. Pod koniec stycznia 1945 roku. wieś zajęły wojska Armii Czerwonej.

W lipcu 1944 roku w kaplicy rodowej pochowany został Henning von Trescow. Był on oficerem Wehrmachtu w stopniu generała–majora, który trzykrotnie współorganizował zamachy na życie Adolfa Hitlera. Po ostatnim nieudanym zamachu w Wilczym Szańcu, aby uniknąć aresztowania popełnił samobójstwo, które upozorował tak by wyglądało na śmierć w potyczce z partyzantami. Pochowano go z honorami w rodzinnej kaplicy. Jednakże po śledztwie w sprawie zamachu jego ciało ekshumowano i spalono w krematorium obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Kaplica grobowa wraz z sąsiadującym kościołem, dawnym cmentarzem przykościelnym, ogrodzeniem oraz pomnikiem poświęconym poległym w I wojnie światowej są wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków jako "zespół cmentarny".

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Baczyńska–Padjasek M., Cieśla S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Freindorf