Max Dreblow

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Max Dreblow – szczeciński fotograf przełomu XIX i XX wieku, urodzony w 1869 roku w Gryfinie. Jego głównymi obiektami zainteresowań były statki. Pod koniec XIX wieku otworzył niewielki sklep kolonialny, gdzie sprzedawał znaczki i karty pocztowe. Z czasem, gdy zainteresowanie fotografią rosło, otworzył nowy zakład przy ul. Bollwerk 19. Robił zdjęcia na zamówienie, statki cumujące w porcie, marynarzy, ale także ważne wydarzenia lokalne. Od 1909 był fotografem zawodowym (jedynym w Szczecinie). Był reporterem „Ostsee Zeitung” i fotografem prasowym (od 1924). W 1919 roku otworzył kolejny zakład przy Bollwerk 2, gdzie sprzedawał swoje własne zdjęcia jako pocztówki. Jego zdjęcia wykorzystywali także inni szczecińscy fotografowie. W 1926 roku z powodu kłopotów zdrowotnych sprzedał zakład innemu fotografowi Ernstowi Klettowi. Zmarł 6 lutego 1927 roku.

Ciekawostki

Zdjęcia wykonane przez Dreblowa uzyskują współcześnie na różnego typu aukcjach bardzo wysokie ceny. Sam Dreblow doczekał się także współcześnie publikacji na temat swojej twórczości w postaci książki-albumu autorstwa Romana Czejarka Szczecin i okolice w obiektywie Maxa Dreblowa. Pojawia się także na kartach szczecińskiej sagi Bartosza Ulki pt. Perła Europy.

Bibliografia

  • Encyklopedia Szczecina t. 1 A-O (pod red. Tadeusza Białeckiego), Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 1999, s. 205-206200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego