Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki"

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki" – szczecińskie muzeum, którego siedziba mieści się na terenie dawnej Zajezdni Niemierzyn. Powołane do życia uchwałą Rady Miasta Szczecin z dnia 7 listopada 2005 r zostało oficjalnie otwarte 1-go stycznia 2006 roku. W dniu 22 października 2010 roku, bo ponad dwuletnim remoncie zostało otwarte dla zwiedzających.

Remont

Po uzyskaniu środków na remont hal byłej zajezdni i przeprowadzeniu przetargu na wykonanie tych prac konsorcjum firm „Erbud” z Warszawy i „Restauro” z Torunia od maja 2009 roku przystąpiło do prac remontowo - renowacyjnych przyszłego muzeum. Pracownicy konsorcjum przystąpili do remontu małej hali, z której usunięto tory. Ich przebieg jest jedynie zaznaczony na posadzce. Hala został podzielona na części. W jednej z nich są kasy, szatnia, toalety i sklepik. Dalej znajdują się trzy sale wystawowe różnej wielkości. Nad boczną halą wybudowano pomieszczenie pod przyszłą kawiarenkę, do której wchodzić się będzie od zewnątrz po schodach. Największa hala zajezdni, zwieńczona zabytkowym zegarem, który po renowacji działa jak za dawnych lat, przeszła niewielkie zmiany. Zachowano tory, pod którymi są kanały. Zostały przykryte szklaną podłogą (szkło pancerne o nośności 500 kg). W hali głównej pozostawiono wyposażenie, np. suwnice. Tu wystawiane są tramwaje, autobusy, auta osobowe itp. Warsztat do konserwacji i napraw muzealnych eksponatów jest z lewej strony hali głównej. Jest tam pomieszczenie socjalne. Na tyłach zajezdni znajdują się pomieszczenia pracowników administracji.

Prezentacja

26 lipca 2010 roku w MTiK przy ulicy Niemierzyńskiej o godzinie 11 zaprezentowano wyremontowane pomieszczenia byłej zajezdni tramwajowej. Przeprowadzony gruntowny remont przedstawia się imponująco. Całość sprawia pozytywne wrażenie. Prezentacja odnowionego obiektu zakończyła wszelkie prace remontowe. W czasie prezentacji odnowionej zajezdni pokazano kilka egzemplarzy motocykli zgromadzonych przez muzeum, były to między innymi: Sokół 125, WFM-ki, Harley, Osa itp. Oficjalne otwarcie Muzeum nastąpiło 22 października 2010 roku.

Eksponaty

Muzeum Techniki i Komunikacji posiada bogaty zasób eksponatów z zakresu komunikacji. Należą do nich głównie historyczne pojazdy komunikacji miejskiej, jak również dawne samochody osobowe oraz motocykle. Ponadto muzeum posiada także eksponaty spoza dziedziny transportu.

Ciekawostki

W hali zachowano ukrycie przeciwlotnicze, które jest sporą atrakcją dla zwiedzających. Powstało ono dla jednego pracownika zajezdni. Postawiono je w takim miejscu, by nie ucierpiało podczas bombardowań. Pozostali pracownicy ukrywali się w schronie pod zajezdnią. Jeden pracownik pozostawał na górze, by po bombardowaniu organizować akcję ratowniczą.

GaleriaIES64.png
Autor opracowania: Janusz Światowy - http://www.swiatowy.org
200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego