Nowy świętoszek (teatr)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowy świętoszek – sztuka w wykonaniu Zespółu Dramatycznego przy Wyższej Szkole Ekonomicznej w Szczecinie Ze spektaklem zespół wystąpił m.in. w Stargardzie Szczecińskim, Myśliborzu i Pyrzycach.

O spektaklu

Krzysztof Gaertig - odtwórca roli Orgona w Nowym świętoszku

NOWY ŚWIĘTOSZEK

  • autorzy: Stanisław Dygat i Jan Kott
  • reżyseria: Barbara Jurewicz
  • opieka artystyczna: Marian Godlewski
  • obsada: Kazimierz Kusiak (Świętoszek), Krzysztof Gaertig (Orgon), Hanna Juss (Pani Parnelle), J. Krasucki (Pan Zgoda), Maciej Daszewski (Molier w prologu, Milicjant), J. Stankiewicz (Elmira), Cezary Czekuć (Damis), K. Jaskuła (Doryna), kol. Daszkowski (Walery), Cz. Popławska (Marianna), Czerwiński / Edmund Michalski (Kleant)
  • premiera: 15 lutego 1953Z prasy

  • (...) Przegląd zespołów studenckich rozpoczęliśmy od Szczecina. (...) Ciekawie przedstawia się praca dramatycznego zespołu Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Dziewczęta i chłopcy tej uczelni, która się w przyszłym roku przekształci na jedną z nielicznych w Europie Akademii Transportu, inteligentnie i bystro patrzą na otaczające życie. Doznali oni pomocy ze strony szczecińskiego teatru: gorąco się nimi zajęła absolwentka Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, obecnie aktorka szczecińska, Barbara Jurewicz. Młodzi ekonomiści szczecińscy wybrali Nowego świętoszka Kotta i Dygata. Ciekawe, że umieli lekko i swobodnie podać dowcip tej komedyjki, umiejętnie prowadząc dialog. Zjawisko obłudy, nadużywania idei dla ciemnych i osobistych celów, poprowadziło ekonomistów szczecińskich poprze te sztukę do jej wielkiego patrona, Moliera. I zrozumieli członkowie zespołu, że twórca Tartuffa i Mizantropa jest - nie gorszym od wielu badaczy - odkrywcą praw życia, nauczycielem precyzyjnego myślenia. Zastanowiło mnie także, iż wykonawca roli Orgona, ośmieszając go, potrafił jednak zachować ludzką jego godnośc. Mimo licznych usterek, (które nie trudno dostrzec) przedstawienie to spełniło rolę wychowawczą. Społeczna praca zespołu, jego wyjazdy do różnych miejscowości zdawałyby się diagnozę tę potwierdzać; o tym świadczy umiejętność pogodzenia pracy w zespole z tempem nauki przedegzaminacyjnej. (L. Baranowski, O studenckich zespolach dramatycznych, „Teatr” 1953 nr 12, s.10)Ciekawostki

Mimo pozytywnej oceny, jurorzy - przedstawiciele ZSP i redakcji „Życia Warszawy” - nie zakwalifikowali przedstawienia do udziału w Festiwalu Studenckich Zespołów i Grup Artystycznych. W uzasadnieniu stwierdzono, że treść sztuki nie odpowiada tematyce wymaganej dla grup amatorskich. W dowód uznania jury nagrodziło Zespół Dramatyczny kompletem dzieł Moliera.

Bibliografia

  • Ludwik Baranowski, O studenckich zespołach dramatycznych, „Teatr” 1953 nr 12, s.10

Inne
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz