Obóz jeniecki (Chojna)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obóz jeniecki w Chojnie
Lokalizacja Chojna
[ Zobacz Obóz jeniecki w Chojnie na mapie.]

Oprócz obozu dla kobiet (Frauenkonzentrationslager Ravensbrück. Außenlager Königsberg) istniał w Chojnie w okresie II wojny światowej obóz jeniecki. Zlokalizowany był po obu stronach dzisiejszej drogi krajowej nr 26, ok. 3 km na zachód od Chojny, w kierunku przejścia granicznego w Krajniku Dolnym.

Obóz rozpoczął funkcjonowanie najprawdopodobniej w końcu 1941 roku, kiedy trafili tu pierwsi jeńcy radzieccy. Wraz z napływem kolejnych transportów doszło do jego rozbudowy, jednak nigdy nie została ona zakończona. Niewykluczone, że od września 1944 roku trafiali tu także powstańcy warszawscy.

W 1969 roku Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Szczecinie wszczęła śledztwo, zainicjowane notatką służbową starszego sierżanta Milicji Obywatelskiej z Chojny W. Jeremionka, jednak wobec braku dokumentów i upływu czasu zeznania świadków stanowiły dość wątłe świadectwo.

Bibliografia

Dźwigał, T. Śledztwo Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Szczecinie, dotyczące obozów hitlerowskich położonych w okolicach Chojny. "Rocznik Chojeński", t. IV, 2012, s. 251-269.

Zobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Radosław Skrycki