Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Odznaka Honorowa Gryfa Pomorskiego została ustanowiono dnia 31 maja 1947 uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, jako pierwsza w Polsce odznaka regionalna, dla nagrodzenia osób najbardziej zasłużonych w repolonizacji, odbudowie i zagospodarowaniu Pomorza Zachodniego.

Odznakę stanowi tarcza wykonana z metalu złotopodobnego. Na awersie przedstawiony jest Gryf w emalii czerwonej, na białym tle; na brzegach tarczy napis: NIE RZUCIM ZIEMI SKĄD NASZ RÓD. Odznaka zawieszona jest na wstążce niebieskiej szerokości 40 mm z pionowym paskiem szerokości 10 mm pośrodku wstążki (znane są też inne wersje odznaki).

W okresie PRL i pierwszej dekadzie XXI wieku wręczano „Złotego Gryfa Pomorskiego” i „Srebrnego Gryfa Pomorskiego”.

Gryf Pomorski - Odznaka.
Gryf Zachodniopomorski - odznaka złota.

Od 7 października 2002, uchwałą Nr XXXV/357/02, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego nadaje się „Odznakę regionalną – Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego” osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej, względnie realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego[1] [2] [3].
Zobacz takżePrzypisyŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak