Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt" - coroczny międzynarodowy festiwal teatralny organizowany w miesiącach wiosennych w Szczecinie. Pierwsza edycja przeglądu odbyła się w 1966 roku (jako Szczeciński Przegląd Teatralny), z czasem nazwę festiwalu zmieniono dla podkreślenia zderzenia różnych nurtów i formacji teatralnych. Festiwalowi towarzyszy sesja teatrologiczna oraz liczne imprezy (wystawy, koncerty, seanse filmowe, performance) organizowane przez szczecińskie środowiska artystyczne.Gospodarzami przeglądu są trzy szczecińskie teatry: Teatr Współczesny, Teatr Lalek „Pleciuga” i Teatr Kana. Dyrektorem festiwalu jest Anna Garlicka.

Spotkania mają na celu eksponowanie najnowszych nurtów i poszukiwań polskiego teatru. Kontrapunkt konfrontuje dokonania uznanych twórców z eksperymentami początkujących artystów. Poza nagrodami festiwalowego jury główną nagrodę festiwalu – Grand Prix – przyznaje publiczność. Festiwal prezentuje różnorodną stylistykę i formę teatralnej wypowiedzi. W spotkaniach uczestniczą także naukowcy i teoretycy teatru - przeglądowi towarzyszy sesja naukowa, której plonem są wydawane tomy pokonferencyjne dokumentujące jej przebieg. Od kilku edycji część imprezy odbywa się w Niemczech: w Schloss Bröllinie, Pasewalku i Greifswaldzie. Od 2007 r. Kontrapunkt gości też w Berlinie. Przedstawienia odbywające się w ramach festiwalu prezentowane są w różnych miejscach w Szczecinie, m.in. starej lokomotywowni, niewykończonych biurowcach, neobarokowej willi Lentza oraz niemal we wszystkich szczecińskich instytucjach kultury. Oprócz teatru festiwal proponuje także koncerty (w tym prezentacje muzyki eksperymentalnej we współpracy z wydawnictwem musica genera festival), spotkania z osobowościami teatru, projekcje filmowe, promocje nowych wydawnictw, a także galerie wystawowe. Podczas imprezy odbywa się także międzynarodowy plener fotograficzny, a jego efekty prezentowane są na wystawach towarzyszących imprezie.

Nagrody Kontrapunktu

Rok 2012

 • GRAND PRIX, czyli WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI - spektakl „Basard!” w reżyserii i choreografii Paula Selwyna Nortona i wykonaniu DudaPaiva Company.
 • Główna Nagroda Jury - twórczynie i wykonawczynie spektaklu „CHÓR KOBIET: Magnificat” z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, koncept, libretto, reżyseria Marta Górnicka – za radykalną, innowacyjną formę teatralną, która pozwoliła uwolnić ukryty głos polskich kobiet.
 • Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – twórcy i wykonawcy spektaklu „Męczennik” z Schaubühne am Lehniner Platz z Berlina, tekst i reżyseria Marius von Mayenburg – za przenikliwą próbę ustalenia relacji między religią a racjonalizmem we współczesnej Europie.
 • Nagroda Magnolii – Nagroda Miasta Szczecina - twórcy i wykonawcy spektaklu „Safe Absence. Humanoid Trilogy Episode 2” grupy T.r.a.s.h. z Holandii, koncepcja i choreografia Kristel van Issum i Guilherme Miotto – za dziką, nieokiełznaną energię i nową formułę genderowego tańca.
 • Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej - twórcy i wykonawcy spektaklu „Jackson Pollesch” z TR Warszawa, tekst i reżyseria René Pollesch – za postawienie ważnego pytania o status artysty w ponowoczesnym społeczeństwie.
 • Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu - Marius von Mayenburga, autor sztuki „Męczennik” – za wielowarstwową opowieść o ludziach schwytanych w kleszcze dogmatów.
 • Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego - Sylwia Chutnik, Magda Fertacz i Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorki tekstu do przedstawienia „III Furie” z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy – za rewizję mitu matki Polki.
 • Nagrody Jury: Eva Meckbach, odtwórczyni roli nauczycielki biologii Eriki Roth w przedstawieniu „Męczennik” – za wyrazisty portret pedagoga biorącego odpowiedzialność za rzeczywistość oraz Stephanie Cumming i Luke Baio, spektakl „Talking Head” z Teatru Liquid Loft z Wiednia – za obraz technologicznej hiperrzeczywistości, w którą jesteśmy coraz bardziej uwikłani.
 • Nagroda dziennikarzy - teatr Liquid Loft za twórcze wykorzystanie multimediów w przedstawieniu „Talking Head”.

Rok 2011

 • Grand Prix – „Między nami dobrze jest”, reż. G. Jarzyna
 • Główna Nagroda Jury - „Die Heimkehr des Odysseus” (Powrót Odysa), reż. D. Marton
 • Nagroda Magnolii – Nagrodę Miasta Szczecina - „Turandot”, reż. P. Passini
 • Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej - „Utwór o Matce i Ojczyźnie”, reż. M. Liber
 • Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu - Bożena Keff za tekst „Utwór o Matce i Ojczyźnie”
 • Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego - Teatr Konsekwentny z Warszawy za spektakl „Kompleks Portnoya”, reż. A. Popławska i A. Sajnuk
 • Nagrody Jury: dla Danuty Szaflarskiej za rolę w spektaklu „Między nami dobrze jest”, reż. G. Jarzyny z TR Warszawa oraz dla Justyny Łagowskiej za scenografię i reżyserię świateł w spektaklu „Utwór o Matce i Ojczyźnie”, reż. J. Klata z Teatru Polskiego we Wrocławiu
 • Nagroda dziennikarzy - Anna Smołowik za wielopostaciowość kreacji aktorskiej w spektaklu „Kompleks Portnoya”, reż. A. Popławska i A. Sajnuk

Rok 2010

 • GRAND PRIX, czyli WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI - spektakl „Lipiec”, reż. Iwan Wyrypajew, wyk. Karolina Gruszka.
 • Nagroda Promocyjna im. Kazimierza Krzanowskiego - wykonawczyni tekstu „Lipiec” I. Wyrypajewa, za wprowadzenie nas w szaleństwo. Dla Karoliny Gruszki.
 • Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu – za projekt, scenariusz i grę w „Ciemnej materii”, i stworzenie z tej ciemnej materii – ironicznej, urokliwej, gorzkiej powiastki filozoficznej. Dla Kate McIntosh.
 • Nagroda Magnolii – Nagroda Miasta Szczecina – za szczególną wrażliwość na obraz, dźwięk i ruch. Dla Liquid Loft – twórców przedstawienia „Posing Projekt B – Sztuka uwodzenia”.
 • Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – za twórczą odwagę zaatakowania mitu. Dla przedstawienia „Niech żyje wojna!!!” z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha.
 • Nagroda Ministra Kultury – za twórczy dyskurs z widownią o sprawach najtrudniejszych i nabrzmiałych i za trafność języka teatralnego, który nadał mu rangę sztuki. Dla spektaklu „Dritte Generation” [Trzecia generacja] w reż. Yael Ronen, koprodukcji Schaubühne w Berlinie, Izraelskiego Teatru Narodowego Habima z Tel Awiwu oraz Ruhrtriennale 2009.
 • Nagroda dziennikarzy - za poetyckość kreacji aktorskiej w przedstawieniu „Lipiec” I. Wyrypajewa z Teatru na Woli w Warszawie KAROLINIE GRUSZCE.

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny