Pałac (Trzygłów)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 820 z dnia 2 października 1978[1]
Pałac w Trzygłowie
Pałac w Trzygłowie
Nazwa niemiecka Trieglaff
Lokalizacja Trzygłów
Projektant nieznany
Data budowy XIX/XX w.

Geolokalizacja: 53.861335,15.16383

Pałac w Trzygłowie (niem. Trieglaff, gmina Gryfice)

Wieś

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1294 roku i dotyczy zależności majątku ziemskiego od kapituły katedry kamieńskiej. W końcu XIII wieku wieś stała się lennem rycerza Zygfryda Lode. W średniowieczu w miejscowości znajdowała się kamienno-ceglana warownia z wieżą otoczona wałami i fosą należąca kolejno w XIV wieku do rycerskich rodów von Troye i w XV wieku do von Mellinów. W XV wieku część wsi należała do miasta Gryfic i była poddzierżawiana min. Kurtowi Helmichowi, Mikołajowi von Rango i braciom von Plötzom. Od XV wieku część wisi należała do rodu von Mellinów (w 1520 roku rycerz Dubislaw von Mellin).

W 1774 roku jedynym właścicielem miejscowości był Henning Christian von Mellin. W 1803 roku nowym właścicielem został Heinrich Wiktor von Oertzen. W 1820 roku poprzez wiano zaślubionej Henrietty von Oertzen właścicielem został Adolf Ferdynand von Thadden. W 1821 Trzygłów dzięki działalności właściciela stał się ośrodkiem pietystów (przedstawicieli nurtu luterańskiego z XVII i XVIII wieku kładącego nacisk na modlitwę, studiowanie Biblii i działalność charytatywną), a w 1829 roku odbyła się tu pierwsza duża konferencja w Prusach. W późniejszym czasie rodzina przyjęła nazwisko: Thadden-Trieglaff. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem był Adolf von Thadden-Trieglaff. Ostatnim właścicielem do 1945 roku był Reinhold von Thadden-Trieglaff.

Po II wojnie światowej w majątku stacjonowały wojska radzieckie, następnie wchodził on w skład Państwowych Nieruchomości Ziemskich. Od 1969 roku funkcjonowało tu gospodarstwo rolne przekształcone w Stację Hodowli Roślin. Obecnie majątek należy do prywatnego właściciela.

Dwór

We wsi znajduje się kompleks dworski złożony z dawnego dworu i dobudowanego na przełomie XIX i XX wieku nowego pałacu. Pałac to trzykondygnacyjny, rozczłonkowany obiekt z ośmioboczną wieżą, mieszczącą klatkę schodową, kryty dachem mansardowym. Jest to budynek o powierzchni 1250 m2, zaprojektowany w stylu neobarokowym z bogatym detalem architektonicznym. W południowej części pałacu została urządzona kaplica. Budynek jest obecnie pieczołowicie remontowany.

W sąsiedztwie znajdują się zadbane zabudowania gospodarcze oraz park dworski z zachowanym cmentarzem rodowym oraz bogatym drzewostanem złożonym min. z lipy drobnolistnej i dębu szypułkowego.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy