Piekarnia Jerzy Sobański

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia

Piekarnia Sobański 3.jpg

Piekarnia Jerzy Sobański przy ulicy Bogusława 23 działa pod tą nazwą od 1994 roku. Jednakże jest to jedna z najstarszych piekarni w polskim Szczecinie, początkowo prowadzona przez Floriana Sobańskiego (ur.1920), który w roku 1948 opuścił pomieszczenia odremontowanej przez siebie w 1946 roku, a zniszczonej działaniami wojennymi piekarni przy ulicy Śląskiej i przejął pomieszczenia piekarni przy ulicy Bogusława 23, wraz z mieszkaniem po byłym piekarzu, który wyjechał do Gdańska. Do chwili obecnej wypieka się tu zdrowy chleb na zakwasie, bez konserwantów i polepszaczy, wedle receptury rodzinnej. Początkowo wypiekało się tu chleb głównie dla Państwowego Urzędu Repatriacyjnego.

Czasy prosperity

W roku 1986 Florian Sobański wszedł w spółkę z synem Jerzym (ur.1950). Syn i ojciec współpracowali w latach 1986-1994. W roku 1994 piekarnię przejął syn Floriana, Jerzy i nadał jej nazwę - Piekarnia Jerzy Sobański. Piekarnia pomyślnie przetrwała czasy PRL, wypiekając pieczywo znakomitej jakości. W latach 90. piekarnia przeżywała okres prosperity spowodowany wolnym rynkiem i rozkwitem rzemiosła oraz wielkim zapotrzebowaniem na zdrową żywność. W tym czasie wypiekało się tu do 5000 bułek dziennie, natomiast od roku 2014 już tylko 1000 sztuk w wyniku napływu obcego kapitału i rozkwitu sieci wielkich marketów .

Zmiana pieca

Początkowo do wypieków używano pieca węglowego z cegły szamotowej sprzed 1945 roku, który w roku 2001 ze względów ekologicznych zamieniono na piec piekarski cyklotermiczny typu „ Matador”. Obecnie wypieka się tu bogaty asortyment pieczywa m.in. chleb zwykły, chleb razowy, chleb pszenny, chleb starowiejski, chleb grahamowy, bułki maślane, bułki zwykłe, bułki wrocławskie, bułki z serem, bułki cebulowe, rogale, pieczywo z nasionami dyni, maku, sezamu oraz rożnego rodzaju ciasta.

Od żuru do kwasu

Adam Śmigiel, piekarz z 15. letnim stażem pracy w Piekarni Jerzy Sobański, mówi: Chleb tradycyjny na zakwasie wyrabia się ręcznie. Chleb jest prowadzony naturalnie od żuru do kwasu. Żur do produkcji chleba utrzymywany jest cały rok, a przerabiany co 12 godzin. Kwas stawiany jest 4 godziny przed produkcją chleba. Zawiera naturalną grzybnię kwasową. Tak wypiekany chleb jest zdrowy, ponieważ zawiera również i naturalne kultury bakterii.

Galeria zdjęćŻródła

  • Wywiad z Jerzym Sobańskim – właścicielem Piekarni Jerzy Sobański (8 lutego 2015)
  • Rozmowa z Adamem Śmigelem – piekarzem w Piekarni Jerzy Sobański (20 lutego 2015)Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Ewa Bączkowska