Pierwszy rejs

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m/s „Gardno” (dawniej „Kopalnia Miechowice”) - fot. PŻM

Pierwszy rejs (1980) – reportaż filmowy z pierwszego rejsu statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Kopalnia Miechowice”.

Uroczystość podniesienia bandery na statku w dniu 7 maja 1980 roku. Chrzciny statku przez Helenę Szatanik w obecności delegacji górników z Kopalni Miechowice. Objęcie statku przez kpt. Ryszarda Baranowskiego. Pierwszy rejs (9 maja) z ładunkiem 16 tys. ton węgla do Danii. O statku i jego wyposażeniu opowiada I oficer, Marek Rudnicki. Wejście statku do portu w Alborgu. Zwiedzanie miasta. Rejs do Rouen we Francji. Przygotowania statku podczas rejsu po Morzu Północnym do załadunku pszenicy we francuskim porcie. Zwiedzanie Rouen. Załadunek pszenicy. O kontaktach szczecińskiej armatora ze stroną francuską opowiada Andrzej Wachowiak, przedstawiciel PŻM w Paryżu. Rejs m/s „Kopalnia Miechowice” do Świnoujścia.

Informacje o filmieCiekawostki

  • Poczatkowo nazwę „Kopalnia Miechowice” nosił statek wybudowany w 1944 roku w Bethlehem Fairfield Shipyard w Baltimore (USA) jako s/s „Samettrick” (typ Liberty, 10940 DWT). W 1947 roku jednostkę przemianowano na „Elstree Grange”. W 1960 roku statek został zakupiony od amerykańskiego armatora przez Polską Żeglugę Morską i przemianowany na „Kopalnię Miechowice”. Podczas rejsu z Gdyni do Włoch z ładunkiem węgla, 8 stycznia 1972 roku, statek uległ awarii steru. Po odholowaniu do Lizbony, jednostkę uznano za zbyt mocno uszkodzoną i przeznaczono do kasacji. Statek zezłomowano w stoczni w Splicie.
  • Statek m/s „Kopalnia Miechowice” (typ Handysize, 16753 DWT) został zbudowany w 1980 roku w stoczni Govan w Glasgow (Wielka Brytania) dla Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie. W 1993 roku został przemianowany na m/s „Gardno”. W 2009 roku statek sprzedano za granicę.ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz