Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego ( Koszalin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Autor Romuald Wiśniewski
Lokalizacja Koszalin, pl. Wolności
Data powstania 2003
Materiał brąz, granit, beton


Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - koszaliński pomnik przedstawiający Marszałka Piłsudskiego w pozycji stojącej, z szablą. Pomnik stanął na placu Wolności, w miejscu pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej.

Historia

Autorem rzeźby jest Romuald Wiśniewski. Odsłonięto go w Święto Niepodległości 11 listopada 2003 r. Sylwetka przedstawiająca Marszałka z szablą u boku odlana jest z brązu. Ma razem z postumentem 9,5 m. Na obłożonym ciemnym granitem betonowym postumencie zamieszczono napis: „Józef Piłsudski 1867-1935. Pierwszy Marszałek Polski. Dał Polsce Wolność, Granice, Moc i Szacunek”. Poniżej znajduje się cytat z poezji Juliusza Słowackiego: „Ziarnem Polski być jeden prosty człowiek może, jak w ziarnku żyta – żyje całe przyszłe zboże.” Członkowie Stowarzyszenia Komitetu Budowy Pomnika, doprowadzili do jego postawienia ze składek mieszkańców, dzięki ich inicjatywie, plac z pomnikiem Marszałka stał się głównym miejscem obchodów uroczystości patriotycznych w Koszalinie.


Bibliografia

  • Laskowski Leszek. Pomniki Koszalina. Przewodnik. Koszalin: Koszalińska Biblioteka Publiczna, 2009.str 8-9 ISBN 978-83-87317-65-2.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski