Pomnik poległych w I wojnie światowej (Ińsko)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik poległych w I wojnie światowej w Ińsku, 2014.

Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Ińska (niem. Nőrenberg) to wymurowana z ociosanych kamieni granitowych stela ustawiona na skarpie przy promenadzie nad brzegiem jeziora Ińsko, około 500 m na północny-wschód od zespołu szkół.

Stela obecnie zwieńczona żeliwnym krzyżem łacińskim. Nie zachowały się pierwotne tablice z inskrypcjami.
Obecnie na ścianie frontowej pomnika tablica z polsko-niemieckim napisem „Poległym w wojnach/światowych/ Den Gefallenen der Weltkriege” a na bocznej ścianie kolejna tablica: „Interessengemeinschaft/ Nőrenberg e.V./ Gmina Miasto Ińsko/ 26.05.2002 r.”.

Pomnik otaczają niewielkie głazy, na których były wyryte nazwy fundatorów pomnika, m.in. „N.S./ Kriegesopfer-/ Versorgung; KRAFTSPORT/ VEREIN; …/ Kriegerverein; Männer-/ Gesangverein”. Obecnie nieczytelne.

Pomnik poległych w I wojnie światowiej w Ińsku, przed 1945.

Bibliografia

  • Bierca Andrzej. miejsca i formy upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej w Stargardzie i okolicach, Stargardia, T. 2, Stargard 2002, s.223-238.
  • Karta ewidencyjna miejsca pamięci poległych w I wojnie światowej nr 517, opracowana przez A. Bartczak, A. Osiak. Szczecin 2014. Archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Majewski Marcin. Gmina Ińsko. Zabytki powiatu stargardzkiego, Stargard 2013.
  • Nörenberger Bilderbogen [online]. [Dostęp 20.01.2015].Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak