Pomnik poległych w I wojnie światowej (Kamienny Most)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik poległych w I wojnie światowej w Kamiennym Moście, 2014.

Pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Kamiennego Mostu (niem. Steinhőfel) i Lublina (niem. Nőblin), gm. Chociwel, pow. stargardzki znajduje się na terenie dawnego cmentarza poewangelickiego, na wschód od wsi. Na kopcu z kamieni polnych ustawiony został głaz narzutowy ze ściętym górnym wierzchołkiem, na którym została ułożona niska warstwa małych kamieni i kolejny, mniejszy głaz z umieszczonym na nim kamiennym krzyżem łacińskim. Na głazie głównym z dwóch stron ryte inskrypcje. Na ścianie frontowej głazu – na górze obrys Krzyża Żelaznego, poniżej po łuku „DES HERRN AUGEN SCHAUEN (?) ALLE LANDE”, na dole poziomo „2. CHR. 16.9.”, a na ścianie tylnej „DEM GEDÄCHTNIS/ DER IHREM VATERLAND BIS IN DEN TOD/ GETREUEN AUS STEINHŐFEL UND NŐBLIN/ 1914 – 1918”. W niewielkiej odległości od pomnika znajduje się głaz upamiętniający syna właściciela majątku Maxa v. Kieckebuscha, poległego w I wojnie światowej.

Bibliografia

  • Bierca Andrzej. Miejsca i formy upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej w Stargardzie i okolicach, Stargardia, T. 2, Stargard 2002, s.223-238.
  • Karta ewidencji upamiętnień I wojny światowej nr 129/1, opracowana przez K. Wójcik, 2001; archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Majewski Marcin. Gmina Chociwel. Zabytki powiatu stargardzkiego, Stargard 2013.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak