Pomnik poległych w I wojnie światowej (Nowa Dąbrowa)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik poległych w I wojnie światowej w Nowej Dąbrowie

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Nowej Dąbrowie, gm. Stara Dąbrowa, pow. stargardzki. Jest to stela utworzona z granitowych kwadr wmurowanych w ścianę kościoła. W centralnej części umieszczona betonowa, prostokątna tablica z inskrypcją i skutym elementem płaskorzeźbionym na górze. Poniżej jeden z ciosów granitowych z wyrytą literą „W”. Inskrypcje częściowo nieczytelne – „1914 1918/ Getreu dem Pflicht/ starben den Heldentod/ für das Vaterland” i poniżej lista poległych: Reservist August … gef. 29.8.14/ bei Tannenberg Kanonier Otto Be… gef. ?.?.14/ …levy [?] Musk. Wilhelm …hn gef. 31.1.15/ …. Musketier Fritz Dieper gef. 27.11.17/ … W dolnej części tablicy cytat z Ewangelii św. Jana: „Niemand hat grössere Liebe/ denn die, dass er/ sein Leben/ lässt für seine Brüder.”.

Bibliografia

  • Bierca Andrzej, Miejsca i formy upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej w Stargardzie i okolicach, Stargardia, T.2, Stargard 2002, s.223-238.
  • Karta ewidencji upamiętnień I wojny światowej nr 261 opracowana przez Kamilę Wójcik, 2001; archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie .
  • Majewski Marcin, Gmina Stara Dąbrowa. Zabytki powiatu stargardzkiego, Stargard 2013.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak