Pomnik poległych w I wojnie światowej II (Chlebówko)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik poległego w I wojnie światowej Waltera Holzkamma. Chlebówek, 2014.

Pomnik Waltera Holzkamma, syna właściciela majątku w Chlebówku (niem. Sassenhagen), gm. Stara Dąbrowa, pow. stargardzki, znajduje się na wzgórzu nad Krąpielą, na terenie dawnego parku dworskiego.
Jest to granitowy głaz narzutowy ustawiony na podmurówce z mniejszych kamieni polnych. Przednia ściana głazu częściowo oszlifowana. Na ścianie ryta inskrypcja, częściowo nieczytelna:
„Zum Andenken an/ Walter Holzkamm/ Leutnant … Reg. …/ geb. 27. 7. 1897/ Auf Rittergut Sassenhagen A./ gef. 31. 7. 1918/ bei Gierges Westlich Reims/ Seiner Eltern/ Einziger Sohn.”.
Na tylnej ścianie pomnika został wyryty Krzyż Żelazny. U stóp głazu płyta upamiętniająca Helmę Schmeling, de domo Holzkamm, siostrę Waltera. Na ziemi przy głazie leżą porozrzucane kamienne słupki pierwotnie tworzące ogrodzenie pomnika i połączone łańcuchami. We wsi, na terenie kościelnym znajduje się pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Chlebówka. Także tam wymieniony jest Walter Holzkamm, a jego ojciec ufundował także to upamiętnienie.

Bibliografia

  • Bierca Andrzej. miejsca i formy upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej w Stargardzie i okolicach, Stargardia, T. 2, Stargard 2002, s.223-238.
  • Karta ewidencji upamiętnień I wojny światowej nr 131/2, opracowana przez A. Bartczak, A. Osiak, 2015; archiwum Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
  • Majewski Marcin. Gmina Stara Dąbrowa. Zabytki powiatu stargardzkiego, Stargard 2013.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak