Pomoc:Kategorie i sortowanie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Informacje podstawowe

Jednym ze sposobów klasyfikowania zawartości Internetowej Encyklopedii Szczecina jest tworzenie list i zestawień już istniejących artykułów, które tworzone są automatycznie przez funkcje w oprogramowaniu.

Kategoria składa się ze stron, z których każda odpowiada danej kategorii. Strona danej kategorii jest pod pewnymi względami taka sama jak inne strony w Wikipedii, można ją edytować i dodawać do niej tekst. Różnica polega przede wszystkim na tym, że po wyświetleniu, w jej końcowej części znajdzie się automatycznie wygenerowane zestawienie stron/artykułów należących do tej kategorii.

Lista istniejących kategorii jest dostępna w Specjalna:Kategorie.

Dodawanie hasła do kategorii

Strony/Artykuły na Internetowej Encyklopedii Szczecina można przypisywać do danej kategorii - jeżeli w tekście artykułu Bukowa wpiszemy [[Kategoria:Rzeki i strumienie]], to artykuł ten zostanie dodany do Kategoria:Rzeki i strumienie.

Strony oraz kategorie mogą być przypisane do więcej niż jednej kategorii.

Kategorie, do których należy strona, są wyświetlane w lewym dolnym rogu strony niezależnie od tego, w którym miejscu na stronie [[Kategoria:Rzeki i strumienie]] zostało wpisane.

Przy wstawianiu kategorii do hasła, ze względów czysto estetycznych powinno się uważać, by wyraz kategoria zaczynał się dużą literą i analogicznie pierwszy wyraz nazwy kategorii. Nie powinno też być odstępów wokół dwukropka.

  • [[Kategoria:nazwa kategorii]] - źle
  • [[Kategoria: nazwa kategorii]] - źle
  • [[Kategoria:Nazwa kategorii]] - dobrze

Jak wybrać kategorię?

  • Zanim dodasz hasło do kategorii pomyśl, czy nie istnieje bardziej specyficzna kategoria, do której można je dopasować. Generalnie, powinniśmy się starać, by artykuły były umieszczone w tak specyficznych kategoriach, jak to tylko możliwe. Jeśli piszesz hasło o Lucjanie Gierosie, to nie umieszczaj go w Kategoria:Szczecinianie, ale raczej w Kategoria:Duchowni. Aby znaleźć najbardziej szczegółową kategorię, najlepiej zajrzeć od kategorii ogólniejszej i w niej rozpocząć szukanie.
  • Jeśli znajdziesz już odpowiednie kategorie szczegółowe, umieść twój artykuł jedynie w tych kategoriach. Nie wstawiaj kategorii nadrzędnych - tym zajmie się administracja...

Sortowanie wewnątrz kategorii

Powinno się wziąć pod uwagę, że jeśli w danej kategorii nazwy większości haseł zaczynają się podobnie, to zbiją się one w jedną grupę - np. w Kategoria:Jeziora i stawy często pojawia się słowo Jezioro lub Staw. W takim przypadku należy ustawić sortowanie tak aby Jezioro Słoneczne występowało pod literą S a nie J.

Możliwe jest ustalanie, jak hasło będzie sortowane wewnątrz danej kategorii. Powyższy problem rozwiązuje dopisanie:

[[Kategoria:Jeziora i stawy|Słoneczne]]

Po kresce pionowej piszemy jakby nową nazwę hasła, która będzie używana przy ustalaniu porządku alfabetycznego wewnątrz kategorii (dla każdej kategorii możemy ustalić inny porządek). Jednak na Internetowej Encyklopedii Szczecina zaleca się stosowanie poniższej metody.

Gdy hasło należy do wielu kategorii, przy sortowaniu można użyć znacznika {{DEFAULTSORT:}}.

Na przykład zamiast pisać:

[[Kategoria:Duchowni|Gieros, Lucjan]]
[[Kategoria:Salezjanie|Gieros, Lucjan]]

Można użyć znacznika {{DEFAULTSORT:}} dla sortowania według podanego kryterium:

{{DEFAULTSORT:Gieros, Lucjan}}
[[Kategoria:Duchowni]]
[[Kategoria:Salezjanie]]

wówczas hasło Lucjan Gieros we wszystkich tych kategoriach widoczne będzie pod literą G.