Pomoc:Zasady przesyłania plików

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przesyłanie pliku

 • Przesyłać pliki mogą tylko autorzy (zarejestrowani użytkownicy którzy zostali zweryfikowani).
 • Pliki przesyła się korzystając z formularza przesyłania plików.
 • Po wybraniu pliku należy w polu opis uzupełnić informacje o autorze i licencji korzystając z szablonu Informacje i dodać zdjęcie do odpowiedniej kategorii
 • Jeśli pojawi się potrzeba zmiany pliku należy skontaktować się z administracją.

Szczegółowe zasady

 1. Licencja
  Do umieszczenia w Internetowej Encyklopedii Szczecina nadają się tylko zasoby opublikowane na wolnych licencjach (np. Creative Commons (Attribution lub Share-Alike, ale nie NonCommercial)) lub stanowiące własność publiczną (public domain gdyż wygasły do nich prawa autorskie, lub nie są one przedmiotem tego prawa (są spod niego wyłączone) na mocy zapisów ustawowych, lub ich autor oświadczył, że całkowicie rezygnuje ze swoich praw autorskich do nich.). W Internetowej Encyklopedii Szczecina mogą być używane grafiki na zasadach fair use (np. skany okładek płyt i książek, screeny z gier i filmów itp.). Jeśli plik ma przypisaną jedną z wolnych licencji, ale nie jest to plik twojego autorstwa, koniecznie musisz wskazać (w polu „źródło"), gdzie lub dlaczego plik został tak oznaczony, w sposób umożliwiający weryfikację tych danych. Pamiętaj, że ten obowiązek spoczywa na przesyłającym plik! W przypadku zdjęć przesłanych bez licencji (lub wyraźnie określonych zasad wykorzystania) zdjęciom przypisuje się licencję {{CC-BY-SA-3.0}}
 2. Nazwa pliku
  Nadawaj plikom unikatowe nazwy umożliwiające skojarzenie jej z zawartością (np. zamiast „PIC13756.jpg” czy „os.moniuszki.jpg” raczej „osiedle_moniuszki.jpg") - inaczej może się zdarzyć, że ktoś dołączy plik o takiej samej nazwie i nadpisze Twój plik. Dobra nazwa nie powinna być zbyt ogólna, powinna być czytelna i nie za długa. W nazwach nie należy stosować kropek (.) oraz innych znaków specjalnych, a także (o ile to możliwe) należy stosować tylko litery łacińskie.
 3. Opis
  Zawsze opisuj dołączane pliki korzystając z szablonu Informacje, tak by umożliwić innym identyfikację tego co przedstawia (zawiera) plik. Jeśli wiesz co przedstawia plik, a nie ma on opisu, uzupełnij go. .
 4. Informacja o autorze
  Jeśli nie jesteś autorem, to koniecznie umieść informację o nim w szablonie Informacje.
 5. Nie dodawaj informacji o prawach autorskich w treści artykułu lub na samym obrazku. Jeśli ty jesteś autorem, możesz tu podać link do swojej strony użytkownika.
 6. Źródło
  Podaj tutaj wszystkie dane pozwalające zweryfikować wolną licencję nadaną grafice (jeśli to nie ty jesteś autorem) lub inne niezbędne do tego informacje. Może to być link do strony www z opisem (a nie do grafiki bezpośrednio) grafiki, gdzie jest notatka o licencji czy w przypadku domeny publicznej dane autora umożliwiające stwierdzenie wygaśnięcia praw autorskich. W tym polu wskaż także źródło danych jakie zawiera plik, jeśli to dane „merytoryczne” (np. wykresy, mapy historyczne) - w myśl zasady weryfikowalności. Jeśli ty jesteś autorem, możesz napisać tutaj: „praca własna".
 7. Miniaturki
  Nie dołączaj miniaturek plików graficznych - oprogramowanie MediaWiki samo potrafi generować miniatury.
 8. Format pliku
  • Używaj formatu JPEG do fotografii.
  • Używaj formatu SVG jeżeli wykonywałeś obrazek w programie do grafiki wektorowej, nie eksportuj jej do PNG.
  • Używaj formatu PNG do wszystkiego innego oprócz fotografii, ale nigdy nie konwertuj obrazka w formacie JPEG na PNG. Jeśli masz tylko JPEG - użyj go.
  • Konwertuj obrazki w formacie GIF do PNG (z wyjątkiem GIF-ów animowanych).
  • Pliki dźwiękowe należy zapisać w formacie mp3.
 9. Jakość i zawartość obrazków
  • Przycinaj obrazki tak, żeby był widoczny tylko fragment mający znaczenie.
  • Zadbaj o dobrą jakość pliku. Obrazek nie powinien jednak przekraczać rozmiaru 1600 x 1200 px (kompresja ok 80%). Pliki o bardzo niskiej jakości mogą być kasowane.
  • Należy pamiętać aby na zdjęciu nie było elementów (twarze osób, numery rejestracyjne pojazdów, itp.) których umieszczenie wymaga zgody właściciela. Jeśli są musisz mieć zgodę tych osób. Dopuszczalne jest „zamazywanie” tych danych, jednak jeśli wpłynie to na jakość zdjęcia - takie obrazy będą usuwane.
 10. Ponowna edycja informacji
  • Aby zmienić informacje już po przesłaniu pliku, przejdź na stronę opisu pliku i kliknij link edytuj, wpisz potrzebne informacje i zapisz stronę.

Szablony licencji

Szablony licencji
{{CC-BY-SA-3.0}} licencja Creative Commons - podstawwowa licencja Internetowej Encyklopedii Szczecina. Ustawiana domyślnie w przypadku braku jednoznacznego określenia innego sposobu licencjonowania
{{PD-self}} grafiki można używać bez żadnych ograniczeń; autorem jest ładujący
{{PD}} grafiki można używać bez żadnych ograniczeń; prawa autorskie do niej wygasły z powodu upływu czasu (minęło co najmniej 70 lat od śmierci twórcy)
{{PD-symbole}} Zgodnie z art. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631) nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne, ich projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole.
{{PD-PRL}} grafiki można używać bez żadnych ograniczeń; zdjęcie polskie opublikowane przed 23 maja 1994 bez zastrzeżenia prawa autorskiego
Licencje partnerów - materiały udostępnione tylko dla Potrzeb Internetowej Encyklopedii Szczecina - dalsze wykorzystanie wymaga uzyskania zgody właściciela
{{FotoAP}} Własność Archiwum Państwowego w Szczecinie
{{FotoAPom}} Własność Antykwariatu Pomorskiego
{{FotoKP}} Własność Książnicy Pomorskiej w Szczecinie
{{FotoLMG}} Własność Pommersches Landesmuseum
{{FotoMNS}} Własność Muzeum Narodowego w Szczecinie

Zobacz też