Popiersie Bolesława Prusa (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Popiersie Bolesława Prusa
Popiersie Bolesława Prusa
Autor Ryszard Wilk, Micha Czyż
Lokalizacja ul. Św. Kingi 2
Data powstania 1973, 1999
Materiał sztuczny kamień, beton
Wymiary {{{wymiary}}}


Popiersie Bolesława Prusa – zlokalizowane przy ul. Św. Kingi 2, przed IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa, na trawniku po prawej stronie wejścia do szkoły. Upamiętnia postać Bolesława Prusa - patrona placówki.

Opis upamiętnienia

Rzeźba ukazująca Bolesława Prusa w ujęciu do ramion. Twarz pisarza przedstawiona z charakterystyczną bródką oraz niewielkimi okularkami na nosie. Na wysokości piersi umieszczony napis: „BOLESŁAW/ PRUS”. Popiersie osadzone na smukłym, prostopadłościennym cokole.

Obecne popiersie - wykonane na podstawie zachowanych zdjęć przez Michała Czyża - zastąpiło w 1999 roku w znacznym stopniu zniszczone na skutek dewastacji pierwotne upamiętnienie.

Dodatkowo na lewo od popiersia, umieszczony w ziemi kamień narzutowy, na którego oszlifowanej powierzchni wykonano napis: „MATURA/ 1975/ 7 X 1995”. Również z lewej strony widoczna, przytwierdzona do niewielkiego podwyższenia, metalowa tabliczka z napisem: „Klasa IV D Rok szk 2003/2004/ «CI KTÓRZY/ SIĘ ŚMIEJĄ»/ – D. Strycharczyk/ wych. T. Dubrawa”.

Historia

Pierwsza wersja pomnika została wystawiona z inicjatywy nauczycieli IV LO, sfinansowana przez Komitet Rodzicielski. Odsłonił ją 6 września 1973 roku dyrektor szkoły Lech Brzosko, w obecności pierwszego polskiego prezydenta Szczecina Piotra Zaremby oraz uczniów.

Wymiary

Popiersie - wys. 85 cm x szer. 51 cm x gł. 33 cm

Cokół - wys. 146 cm x szer. 28 cm x gł. 28 cm

Tablica - wys. 21 cm x szer. 30 cm x gł. 0,2 cm

Podstawa pod tablicę - wys. 38 cm x szer. 42 cm x gł. 5 cm

Przecięty kamień - wys. 28 cm x szer. 40 cm x gł. ? (wkopany w grunt)

Bibliografia

Zdjęcia upamiętnienia

IES64.png Autor opracowania: Łukasz Skubisz