Portrety miast - Mieroszów

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Mieroszowa

Portrety miast - Mieroszów (1998) – film dokumentalny z autorskiego cyklu Portrety miast, prezentujący historię, gospodarkę i kulturę Mieroszowa, miasta położonego w Sudetach nad rzeką Ścinawką, na południowy zachód od Wałbrzycha. Pod względem walorów historycznych, turystycznych i uzdrowiskowych pięciotysięczny Mieroszów stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów.

Bogata historia miasta sięga 1326 roku. Wtedy to Mieroszów uzyskał prawa miejskie. W XIV wieku wszedł w skład księstwa świdnicko-jaworskiego. Później przeszedł we władanie korony czeskiej (1392). W tym czasie miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu lniarskiego. W roku 1427 Mieroszów został zniszczony przez oddziały husyckie. W 1509 roku miasto przeszło w prywatne ręce rodziny Hochbergów, właścicieli zamku w Książu. Po przejęciu Dolnego Śląska przez Prusy w 1742 roku, Mieroszów stracił na znaczeniu jako ośrodek handlu i rzemiosła. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku nastąpiło ożywienie gospodarcze miasta. Rozwinął się przemysł włókienniczy i drzewny. Ważnym czynnikiem odzyskania dawnej świetności miasta było doprowadzenie do Mieroszowa kolei żelaznej w 1877 roku.

Do szczególnie cennych zabytków miasta należy typowy dla miast sudeckich urbanistyczny układ rynku i odchodzących od niego uliczek. Brak ratusza zastępuje okazała dwupiętrowa kamienica ze zdobioną fasadą i zegarem wybudowana w 1829 roku. Interesujące z architektonicznego punktu widzenia sa pobliskie kamieniczki, poddawane stopniowej renowacji. Cennym zabytkiem architektury jest zbudowany w XV wieku i przebudowany w okresie baroku kościół św. Michała Archanioła. Innym ciekawą świątynią jest drewniany kościółek z dzwonnicą we wsi Rybnica Leśna w pobliżu Mieroszowa, wzniesiony przez miejscowych cieśli w 1608 roku. Dawna świetność miasta zachowała się jedynie na nielicznych pocztówkach i fotografiach, znajdujących się w prywatnych kolekcjach mieszkańców Mieroszowa.

Od połowy XIX wieku Mieroszów był jednym z najbardziej znanych uzdrowisk europejskich, w którym leczyło się choroby górnych dróg oddechowych. Po drugiej wojnie światowej miasto jako uzdrowisko zaczęło stopniowo podupadać.

Dużą atrakcją dla turystów jest odbywający corocznie w pobliżu miasta, w okolicy schroniska „Andrzejówka” w Rybnicy Leśnej, „Bieg Gwarków”, drugi co do wielkości bieg narciarski w Polsce.

W filmie wystąpili m.in. Dariusz Turkowicz - dyrektor Centrum Kultury, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca pod kier. marii Chmielnickiej, kapela Ludowa pod kier. Waldemara Sokoła.Informacje o filmie

 • scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
 • zdjęcia: Tadeusz Owsianko
 • światło: tadeusz Pelc
 • montaż: Barbara Konstantin
 • oprac. muzyczne: Elzbieta Łubińska
 • kier. produkcji: Mirosław Rutkowski
 • dane techn.: MV
 • czas: 28'
 • produkcja: TVP Wrocław 1998
 • emisja:
  • 7 stycznia 1999
  • 4 listopada 1999, godz. 13.00 (TVP Regionalna - pasmo wspólne)Inne filmy z cyklu

IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz