Quidam Jazz Quartet (zespół muz.)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Quidam Jazz Quartet – zespół jazzowy

STRONA W BUDOWIE


Quidam Jazz Quartet – zespół muzyczny działający przy klubie studenckim „Kontrasty” w Szczecinie. W jego skład wchodzili: Janusz Weiss (fortepian), Krzysztof Medyna (saksofon tenorowy i sopranowy), Marek Mataczyński (gitara basowa) i Ryszard Wilk (perkusja).

Zespół grał podczas „Wtorków jazzowych”, a także brał udział w koncertach organizowanych przez Jazz Club Kontrasty. Quidam Jazz Quartet występował na imprezach artystycznych organizowanych m.in. przez ZPAP, SARP. Współpracował także z Państwowymi Teatrami Dramatycznymi w Szczecinie.

W 1972 roku zespół został laureatem szczecińskiej Wiosny Orkiestr, organizowanej cyklicznie przez rozgłośnię Polskiego Radia, redakcję „Kuriera Szczecińskiego” oraz Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Gastronomiczne.

W tym samym roku członkowie zespołu (Janusz Weiss, Krzysztof Medyna) uczestniczyli w jazzowych warsztatach muzycznych „Chodzież '72”.

W 1973 roku zespół wystąpił na 10 Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą”, zdobywając jedno z wyróżnień obok krakowskiej grupy Laboratorium. Recenzent miesięcznika „Jazz” (nr 5/1973) zwracał uwagę na muzykę o coltrane'owskiej genealogii, która widoczna była zwłaszcza w improwizacjach zdolnego tenorzysty Krzysztofa Medyny.IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz