Skolwin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skolwin
Skolwin
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Typ Osiedle administracyjne
Dzielnica Północ
Dawna nazwa Żółwino
Nazwa niemiecka Scholwin, Odermünde
Populacja 3 197
W granicach miasta 1939
Położenie na planie Szczecina
Szczecin Skolwin 2010-05.png

Skolwin (do 1939 niem. Scholwin, do 1945 niem. Odermünde) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, położone w rejonie Północ. Graniczy od północy z Policami, od zachodu z gminą Police, od południa z osiedlem Stołczyn. Wschodnia część Skolwina położona jest nad Odrą i poprzez Iński Nurt oraz wyspy: Dębinę, Żurawią i Kaczą ma dostęp do jeziora Dąbie oraz do gminy Goleniów. W skład osiedla Skolwin wchodzą: Skolwin (właściwa część osiedla, dawna wieś), osiedle Skoki, oraz południowa część osiedla Mścięcino (które jest podzielone granicą między miastem Szczecin i miastem Police). Jeszcze do końca 2007 roku znaczna liczba mieszkańców dzielnicy Skolwin była zatrudniona w miejscowej papierni, do czasu jej likwidacji przez duńskiego inwestora Norhavena.

  • Według danych z 29 kwietnia 2012, w osiedlu na pobyt stały zameldowanych było 3 197 osób[1].
  • Samorząd osiedla Skolwin został ustanowiony w 1990 roku[2].

Położenie i historia

W Mścięcinie na obecnej ul. Ofiar Stutthofu w czasie II wojny światowej istniał męski i żeński obóz pracy przy hitlerowskiej fabryce benzyny syntetycznej w Policach. Przy ulicy Ofiar Stutthofu i ul. Przęsocińskiej znajdują się dwa pomniki. Skolwin to historyczna wieś z kościołem. W czasie II wojny światowej Skolwin stanowił część Wielkiego miasta Szczecina. W latach 1945-1946 znajdował się w granicach Enklawy Polickiej. 8 lipca 1946 Skolwin stał się administracyjną częścią Szczecina. W 2008 roku została zlikwidowana iglica na wieży w Skolwinie z powodu złego stanu technicznego.

Bohater Skolwina – gen. Boruta-Spiechowicz

W dzielnicy Skolwin mieszkał i uprawiał swoje gospodarstwo wybitny przedwojenny dowódca polskiego wojska generał broni Mieczysław Boruta-Spiechowicz (1894-1985). Zachował godność wybitnego Polaka biorąc czynny udział w różnych akcjach przeciwko władzom komunistycznego reżimu PRL.

Fabryka Papieru „Szczecin-Skolwin”

W latach 1886-1914 wybudowano Zakłady Celulozowo-Papiernicze ( Feldmühle, Papier- und Zellstoffwerke. Scholwin bei. Stettin) później zwane Fabryka Papieru „Szczecin-Skolwin”.

Geografia i turystyka

Komunikacja

Obok byłej Papierni znajduje się stacja kolejowa Szczecin Skolwin (to duży dworcowy budynek) przy już niedostępnej dla pasażerów linii kolejowej nr 406: Szczecin – Policew:Trzebież. Komunikację miejską zapewniają linie autobusowe nr 63 (przystanek końcowy z Kołłątaja), nr 102 (PoliceGocław). W nocy kursuje autobus 526. Trasy tych linii obsługują SPPK Police i ZDiTM Szczecin.

Przypisy

  1. Liczba mieszkańców. W: Biuletyn informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. [Przeglądany 8 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://bip.um.szczecin.pl/umszczecinbip/chapter_50049.asp
  2. Uchwała Nr VIII/53/90 Rady Miejskiej w Szczecinie z dnia 28 listopada 1990 r. w sprawie utworzenia w mieście Szczecinie dzielnic i osiedli. W: Biuletyn informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin [on-line]. [Przeglądany 8 kwietnia 2013]. Dostępny w: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/D1CEFF308A2D43CDB87DCF30B00845BE/53-90.pdf

Linki zewnętrzne