Stanisław Stefanek

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Stefanek
biskup szczecińsko-kamieński
brak zdjecia
Stanisław Stefanek
Data urodzenia 7 maja 1936
Miejsce urodzenia w:Majdan Sobieszczański
Narodowość polska


Wikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Stanisław Stefanek (ur. 7 maja 1936 w Majdanie Sobieszczańskim) – polski biskup rzymskokatolicki, chrystusowiec, biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński w latach 1980–1996, biskup diecezjalny łomżyński od 1996.

Życiorys

Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (1976).

4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej, zaś 24 sierpnia 1980 konsekrowany w katedrze szczecińskiej przez biskupa diecezjalnego szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego.

W latach 1993–2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie.

26 października 1996 mianowany został biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. 28 października 1996 objął diecezję w kanoniczne posiadanie, zaś uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996.

Jest dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną, członkiem Rady Papieskiej ds. Rodziny, przewodniczy Komisji Episkopatu ds. Rodzin.

Stanisław Stefanek a Radio Maryja

Biskup Stanisław Stefanek jest wielkim przyjacielem i zwolennikiem Radia Maryja, o którym niejednokrotnie wypowiadał się bardzo ciepło. Często uczestniczy w spotkaniach Rodziny Radia Maryja organizowanych w wielu parafiach na terenie całej Polski i poza jej granicami. Na antenie radia wygłasza katechezy.

Odznaczenia

5 października 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

17 kwietnia 2008 otrzymał medal za zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przypisy


Linki zewnętrzne200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego