Studio Bałtyk (radio)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Studio Bałtyk – cykliczny program muzyczno-informacyjny realizowany od 1972 roku przez rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie we współpracy z rozgłośniami w Koszalinie i w Gdańsku. Pomysłodawcami i prowadzącymi audycję w pierwszych latach byli szczecińscy dziennikarze Bohdan Onichimowski i Kazimierz Tomczyk. Blok z Koszalina prowadzili Janusz Sternowski i Zenon Suszycki, natomiast z Gdańska Jerzy Gebert i Jerzy Pruciński.

Twórcy Studia Bałtyk, wykorzystując swoje długoletnie doświadczenia radiowe, postanowili stworzyć całoroczny program informacyjno-publicystyczno-muzyczny „na żywo”, przeznaczony zarówno dla mieszkańców trzech nadmorskich województw, jak i dla turystów i wczasowiczów odwiedzających w czasie wakacji polskie Wybrzeże. Połączenie trzech rozgłośni wynikało z faktu, że Gdańsk i Szczecin nadawały swój program na tej samej częstotliwość fal średnich. Program nadawano naprzemiennie - zmieniali się tylko gospodarze w studiu. Koszalin poszerzał grono odbiorców o swoją (inną) częstotliwość. Pionierska idea współpracy między trzema ośrodkami radiowymi wyprzedzała ogłoszoną później tzw. koncepcję makroregionów.

Pierwsze, techniczne próby z programem na żywo podjęto już w 1971 roku, emitując na szczecińskiej antenie audycję Z soboty na niedzielę. Audycja nadawana była przez kilka tygodni około godz. 14.00. Studio Bałtyk wystartowało latem 1972 roku. W półtoragodzinnym programie poruszano przede wszystkim sprawy związane z regionem nadmorskim, wypoczynkiem i bezpieczeństwem. Nowością na tamte czasy był bezpośredni kontakt telefoniczny słuchaczy z dziennikarzami w studiu. Dzięki łączom z Komendami Ruchu Milicji Obywatelskiej informowano turystów o stanie i przejezdności dróg, prowadzono agitację dotyczącą bezpieczeństwa i kultury na jezdniach, organizowano liczne akcje, m.in. „Bądź przezorny na drodze”. W audycji wykorzystywano także wóz transmisyjny. Niektóre z audycji były emitowane także w programie ogólnopolskim.

Początkowo program nadawano w godzinach od 7.00 do 8.30 z przerwami na gimnastykę z Poznania i dziennik z Warszawy. Ze względu na niezwykle atrakcyjną formułę programu i ogromne zainteresowanie radiosłuchaczy, stosunkowo szybko podjęto decyzję o pozostawieniu Studia jako stałej pozycji w bloku programowym szczecińskiej Rozgłośni. Rozszerzono także czas emisji - od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00 do 9.00. W dniu 22 września 1975 roku nadano tysięczną audycję.

W czasie stanu wojennego program zawieszono. Emisję Studia Bałtyk wznowiono w lutym 1982 roku, ale tylko na terenie woj. szczecińskiego. Czas audycji skrócono do 20 minut. Ze względu na mało interesujące treści, rozgłośnie zrezygnowały ze współpracy.

Na przestrzeni niemal 40 lat, obok wcześniej wymienionych, audycję prowadzili również m.in. Teodor Baranowski, Marek Borowiec, Ryszard Brodziński, Roman Czejarek, Jarosław Dalecki, Marek Koszur, Robert Krupowicz, Zdzisław Tararako.

Studio Bałtyk w obiektywieNagrody i wyróżnienia

  • 1973 – nagroda zespołowa Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji dla twórców Studia BałtykOdznaczeniaBibliografia

  • „STUDIO Bałtyk” po raz 5-tysięczny, „Kurier Szczeciński” 1988 nr 79, s. 1-2
  • Z anteny PR i ekranu TV (pod red. Jerzego Łańcuta), Wydawnictwa RTV, Warszawa 1973Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz