Szansa miasteczka (film)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaSzansa miasteczka (1970) – film o Barlinku i o perspektywach rozwoju miasteczka

Barlinek, początek lat siedemdziesiątych. W miasteczku kluczową rolę odgrywają Zakłady Urządzeń Okrętowych, w których zatrudnionych jest 1200 osób. Systematyczna rozbudowa zakładu jest szansą dla niewielkiego Barlinka na podniesienie standardu życia jego mieszkańców. Zakłady partycypują w budowę nowych osiedli mieszkaniowych, przychodni, oczyszczalni ścieków, kombinatu drzewnego. Poprawia się infrastruktura sieci drogowej. Przebudowuje się i odnawia dawne obiekty sportowe, m.in. stadion miejski, od podstaw buduje przystań żeglarską. Planowane jest powstanie nowego przedszkola, nie tylko dla pracowników ZUO. Ważną rolę odgrywa Barlinecki Ośrodek Kultury,stanowiący centrum integracji mieszkańców. Tu odbywają się spotkania, tu działają sekcje kulturalne dla osób o różnym wieku. Zakłady wspierają także finansowo oświatę. Ważną formą współpracy są wspólne czyny mieszkańców i pracowników Zakładów Urządzeń Okrętowych na rzecz miasta.

W filmie udział wzięli: Romana Kaszczyc - artysta-plastyk, założycielka ogniska plastycznego i pracowni ceramiki unikatowej w BOK, współzałożycielka i działaczka Towarzystwa Miłośników Barlinka, Bronisław Bagiński – dyrektor Zakładów Urządzeń Okrętowych, inicjator powstania i budowniczy m.in. Domu Kultury, ośrodka zdrowia, obiektów sportowych, Piotr Mrzygłód – sekretarz Prezydium MRN w Barlinku.

Informacje o filmie

  • scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
  • zdjęcia: Lech Rydliński
  • montaż: Jolanta Zyblewska
  • czas: 14'
  • produkcja: ZPFT Szczecin 1970Kadry z filmuŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz