Szczecin stary i nowy

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczecin stary i nowy
Szczecin stary i nowy
'
Autor Tadeusz Białecki, Lucyna Turek-Kwiatkowska
Wydawca Szczecińskie Towarzystwo Kultury
Rok wydania 1991
Miejsce wydania Szczecin
Liczba stron 406
Zobacz Szczecin stary i nowy w zbiorach Książnicy Pomorskiej.


Szczecin stary i nowy - praca autorstwa Tadeusza Białeckiego i Lucyny Turek-Kwiatkowskiej, będąca encyklopedycznym zarysem dziejów historycznych dzielnic, osiedli oraz obiektów fizjograficznych miasta. Publikacja wydana została w 1991 roku przez Szczecińskie Towarzystwo Kultury.

Część I

W Części I przedstawiona została historia osadnictwa na terenie Szczecina do XI wieku oraz informacje o wynikach niektórych odkryć archeologicznych w poszczególnych osiedlach.

Część II

Część II stanowi opis dawnych i obecnych osiedli w układzie alfabetycznym, według urzędowo ustalonego brzmienia (Stanisław Rospond. Słownik nazw geograficznych Polski Zachodniej i Północnej. Wrocław, Warszawa: Polskie Towarzystwo Geograficzne, 1951) . Na treść haseł składają się informacje o obecnej nazwie osiedla (oraz wszystkich nazwach przejściowych), jego granicach administracyjnych, historii (od XI wieku), rozwoju przestrzennym, zabudowie, infrastrukturze komunalnej i instytucjach użyteczności publicznej. Każde hasło ilustrowane jest mapką poglądową obrazującą granice osiedla.

Część III

Część III to z kolei charakterystyka obiektów fizjograficznych miasta: rzek, odnóg rzecznych, kanałów, basenów portowych, jezior, stawów, cieków wodnych, półwyspów, wysp, zatok, terenów zielonych, cmentarzy i parków. Całość zamykają indeksy alfabetyczne wszystkich nazw występujących w Części I i II, zarówno w układzie polsko-niemieckim, jak i niemiecko-polskim.

Bibliografia

  • Białecki, Tadeusz, Turek-Kwiatkowska Lucyna. Szczecin stary i nowy. Szczecin: STK, 1991.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Izabela Strzelecka