Teatrzyk Bajto

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatrzyk Bajto – teatr dla dzieci działający w Szczecinie od 2005 roku

STRONA W BUDOWIE

Historia

Teatrzyk Bajto został założony w 2005 roku przez aktora i instruktora teatralnego, Krzysztofa Salaka. W latach 2007-2012 teatrzyk związany był z Klubem „13 Muz”, gdzie prowadził repertuarowy program Muzowe Spotkania z Bajkami, a także z Teatrem Małym i z Piwnicą przy Krypcie. W tym czasie wystawionych zostało niemal 30 popularnych bajek przede wszystkim Hansa Christiana Andersena, Wilhelma i Jacoba Grimmów, Iwana Kryłowa i Charlesa Perrault.

Teatrzyk Bajto, działając w ramach założonego przez Krzysztofa Salaka Stowarzyszenia Twórców Niepełnosprawnych Otwarci, brał m.in. udział w ogólnopolskiej edycji festiwalu Afryka Fest (bajki opowiadane m.in. w księgarni Empik - Centrum Galaxy i w Klubie „13 Muz”), w Kolędzie pod Gwiazdami, transmitowanej przez TVP3 z dziedzińca szpitala dziecięcego w Szczecinie i w Targach Kultury Szczecina. Opowiadane przez Bajto w Centrum Galaxy bajki, emitowane były przez kilka miesięcy w TV Gryf.

Poza działaniami scenicznymi Bajto prowadzi także terapię i warsztaty teatralne dla dzieci niepełnosprawnych, w tym niepełnosprawnych intelektualnie. Charakterystyczną dla bajkowego teatrzyku formą opowiadania jest interakcja z widzem, który zapraszany jest do odgrywania bajkowych postaci, uczestniczenia w pościgach, ucieczkach i innych perypetiach wynikających z fabuły przedstawienia. Teatrzyk Bajto współpracuje ze szkołami i przedszkolami oraz ze stowarzyszeniami publicznymi, domami kultury i domami dziecka.

Bajto01.jpgZespół Teatrzyku Bajto

  • Beata Gruszczewska - pedagog (Katedra Edukacji Artystycznej US), terapeutka
  • Iga Kamela - pedagog, wokalistka, była aktorka teatru KARTON
  • Katarzyna Beata Salak - plastyczka, animatorka kultury, aktorka Teatrzyku Bajto
  • Krzysztof Salak - arteterapeuta, aktor, kierownik artystycznyZdjęcia ze spektakli
Plakaty do spektakli
Teatrzyk Bajto w Niemczech

Od roku 2017 Teatrzyk Bajto w składzie Katarzyna i Krzysztof Salak działa na terenie Niemiec ze stałym pobytem w miejscowości Ludwigsfelde pod Berlinem. Tu teatrzyk Bajto nawiązał kontakt, a następnie współpracę, z Polską Kafejką Językową w Berlinie-Pankow (SprachCafé Polnisch in Berlin-Pankow) z siedzibą przy Schulzestraße 1. W dniu 20 listopada 2017 roku w Berlińskiej Wolfdietrich-Schnurre-Bibliothek teatrzyk wystawił dla Kafejki polsko-niemiecką wersję bajkę Księżniczka na ziarnku grochu H. Ch. Andersena, a 26 sierpnia 2018 roku w siedzibie SprachCafé przy Schulzestraße 1, Opowieści Koziołka Matołka. Aktualnie przygotowywane są następne przedstawienia Bajto dla organizacji polonijnych i niemieckich scenek dla dzieci.Zobacz takżeBibliografia
IES64.png
Autor opracowania: Krzysztof Salak