Trącić Myszką

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo audycji Trącić Myszką

Trącić Myszką, czyli Projekt myszka.org

Unikatowy w skali Polski projekt edukacyjny składający się z magazynu komputerowego – „Trącić Myszką”, oraz magazynu komputerowego dla dzieci – „Przygody Małej Myszki w świecie informatyki”, to oba programy uzupełniające się wzajemnie, stanowiące blok edukacyjny przygotowywany w Polskim Radiu Szczecin SA w ramach misji radia publicznego. Elementem łączącym oba programy, jest strona internetowa [www.myszka.org] (7 mln wejść) stworzona w celu publikowania podcastów w internecie, oraz tworzenia interaktywności pomiędzy słuchaczami, a radiem. Magazyn „Trącić Myszką” jest jednym z pierwszych polskich podcastów. Autorem koncepcji i strony dźwiękowej jest Jarosław Dalecki, a współautorem i twórcą części internetowej Maciej Jankowski / twórca Netcampa /. „Przygody Małej Myszki w świecie informatyki” to słuchowisko edukacyjne o tematyce informatycznej, oparte na syntezie mowy, Postacie kreują Agata Rokicka (myszka Ogonisia), Katarzyna Wolnik-Sayna (Moduś) i Arkadiusz Linkowski (profesor Talent) - autor części technicznej słuchowiska.

Historia

Początki „Trącić Myszką” sięgają 1998 roku, jednak w 2005 roku projekt otrzymał obecną formę. W 2005 roku autorzy magazynu jako jedni z pierwszych w Polsce rozpoczęli publikować podcasty, a od 2006 roku publikują także wybrane vodcasty. Podcasty to pliki mp3 będące zapisem audycji dostosowanym do wymogów sieci dostępne przez RSS, natomiast vodcasty, to pliki video. Magazyn „Trącić Myszką” patronuje jako radio, licznym imprezom i konkursom informatycznym w całej Polsce /np. Intersieć, czy Konkurs Wiedzy Informatycznej Uczniów Szkół Gimnazjalnych /, a sam projekt, posiada patronat MEN i PTI.

Nagrody

  • 2006 – nagroda „ Kaczka dziennikarska” przyznana przez stowarzyszenie dziennikarzy
  • 2008 – nominacja do „Popularyzatora Nauki 2008"
  • 2009 – główna nagroda „Popularyzatora Nauki 2009” w kategorii „Nauka i Technika"
  • 2010 – nagroda Unii Europejskiej – Europejski Rok Kreatywności i Innowacji w kategorii „Nauka i Technika"
  • 2010 – nominacja do European Podcast Award
  • 2010 – nagroda Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Departament Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych
  • 2011 – nagroda European Podcast Award 2010

Od 2010 roku projekt ma własne logo autorstwa Radosława Cichockiego.

Linki zewnętrzne

to jeden link z audycją z dziećmi200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego