Wandervogel Köslin

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wandervogel Koeslin (pol. Wędrowne Ptaki) - niemiecka organizacja młodzieżowa powstała pod koniec XIX w. w Steglitz. Działała także w Koszalinie.

Koszalińskie gimnazjum dysponowało specjalną formą organizacji Wandervogel, która powstała od niemieckiego ruchu młodzieżowego, została założona na tym terenie przez oficera Münchow ze Świnoujścia.

Był to paramilitarny związek młodzieżowy, mocno spokrewniony z harcerzami, jednak organizacyjnie niezależny, z własną niemiecką tradycją i mundurami. Co ciekawe, w koszalińskiej organizacji, dużą rolę odgrywały dziewczęta. Jego działalność polegała na organizowaniu grup, wspólnym spędzaniu czasu na wyprawach, szkoleniach i wędrówkach. [1]

Grupy Wandervogel dziewcząt od 1910 w liceach i zakładach typu studium, były w związkach z grupami chłopców dość dobrze zjednoczone. Były ruchem apolitycznym.[2]

Koszaliński ruch przed I wojną światową organizowała Ewa Heyer. Do koszalińskich grup należeli chłopcy i dziewczęta niższego pochodzenia, w grupie było nie więcej niż 7–10 osób. Wybuch I wojny światowej głęboko też dotknął życie młodzieży w Koszalinie, pod broń zgłosiła się cała najwyższa klasa gimnazjum, klasa maturalna, prawie wszyscy uczniowie szkoły średniej, znaczna część uczniów klas drugich i wszyscy młodzi profesorowie szkoły średniej. Po I wojnie światowej ruch stopniowo zaczął zanikać.

Przypisy

Bibliografia

  • Koszalin - siedemsetletnia historia pomorskiego miasta i regionu. F.SchwenklerLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski